احتمال ابتلا به یک ویروس جدید دیگر بیماری نادر “آنفولانزای گوجه فرنگی” کودکان بیشتری را در هند مبتلا می کندبه گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، بر اساس مقاله ای درباره این بیماری به نام «آنفولانزای گوجه فرنگی» (اشاره به تاول های قرمز دردناک این بیماری) که در مجله «Lancet Respiratory Medicine» منتشر شده است – تا کنون ۸۲ کودک زیر سن دارند. سن. از پنج آنها در ایالت جنوبی کرالا تحت تأثیر آن قرار گرفتند.

همچنین موارد ابتلا به این بیماری در دو ایالت همسایه تامیل نادو و اودیشا در شرق هند شناخته شده است و کودکان ۹ ساله نیز به این بیماری مبتلا شده اند، البته معمولا این ویروس کودکان زیر پنج سال را مبتلا می کند.

دانشمندان همچنان در تلاش برای شناسایی این ویروس جدید هستند. کودکان آسیب پذیرترین افراد در برابر این بیماری هستند، زیرا به راحتی از طریق تماس نزدیک، به عنوان مثال، از طریق پوشک، لمس اشیاء کثیف یا گذاشتن اشیا در دهان منتقل می شود.

علائم شامل خستگی، تهوع، استفراغ، اسهال، تب، کم آبی بدن، تورم مفاصل، بدن درد و علائم آنفولانزا همراه با تاول های قرمز است.

محققان در مقاله ژورنال Lancet نوشتند که این عفونت ویروسی نادر کشنده نیست، اما به دلیل تجربه دردناک اپیدمی کووید-۱۹، مدیریت دقیق برای جلوگیری از گسترش آن ضروری است.

پزشکان گفتند که تشخیص آنفولانزای گوجه فرنگی دشوار است زیرا علائم آن شبیه کووید، چیکونگونیا و دنگی است. هر دو بیماری در هند در فصول بارندگی رایج هستند و توسط پشه ها منتقل می شوند. چیکونگونیا در کرالا شایع است.

مقاله Lancet بیان می کند که آنفولانزای گوجه فرنگی ممکن است ناشی از تب چیکونگونیا یا تب دنگی در کودکان باشد و نه یک بیماری عفونی.

فرضیه دیگر این است که این ویروس یک نوع بیماری ویروسی “دست، پا و دهان” است که یک بیماری عفونی شایع است که کودکان یک تا پنج ساله و بزرگسالان با نقص ایمنی را درگیر می کند و برخی مطالعات نشان می دهد که این بیماری ” ” پا و دهان” در بزرگسالان با سیستم ایمنی سالم نیز نشان داده شده است.

شیوع آنفولانزای گوجه فرنگی در حالی رخ می دهد که هند در هفته های اخیر با افزایش مداوم موارد کووید همراه با موارد آنفولانزای خوکی مواجه شده است.