ابتدا یک ربات بدون کمک انسان عمل جراحی لاپاراسکوپی را روی خوک انجام می دهد


عکس خبر: ابتدا یک ربات بدون کمک انسان عمل لاپاراسکوپی روی خوک انجام می دهد

جمعه، ۲۸ ژانویه ۲۰۲۲ (HealthDay News)

یک ربات بدون هیچ کمک انسانی، جراحی چالش برانگیز سوراخ کلید را روی خوک‌ها انجام داده است که می‌تواند گام بزرگی به سوی جراحی کاملاً خودکار بر روی انسان باشد.

اکسل کریگر، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که می‌توانیم یکی از پیچیده‌ترین و حساس‌ترین کارهای جراحی را خودکار کنیم: اتصال مجدد دو انتهای روده». او استادیار مهندسی مکانیک در دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور است.

کریگر در بیانیه خبری هاپکینز گفت: «STAR این روش را در چهار حیوان انجام داد و به نتایج قابل توجهی بهتر از انسان‌هایی که روش مشابهی داشتند، دست یافت.

STAR که توسط محققان جانز هاپکینز طراحی شده است مخفف کلمه Smart Tissue Autonomous Robot است. در این مطالعه جدید، روشی به نام آناستوموز روده به او اختصاص داده شد که به سطح بالایی از حرکت تکراری و دقت نیاز دارد.

جراحان هنگام انجام این عمل باید هر دو انتهای روده را با دقت و قوام زیادی بدوزند. به گفته نویسندگان این مطالعه که در ۲۶ ژانویه در مجله منتشر شد، این خطا می تواند منجر به نشت شود که می تواند منجر به عوارض جدی برای بیمار شود. علم رباتیک.

کریگر گفت که جراحی بافت نرم به ویژه برای روبات‌ها چالش برانگیز است، زیرا ممکن است مشکلات غیرمنتظره‌ای ایجاد شود که نیاز به سازگاری سریع دارد.

برای رفع این مشکل، STAR یک سیستم کنترلی دارد که می‌تواند طرح جراحی را در زمان واقعی تغییر دهد، درست مانند جراح انسانی.

کریگر گفت: «چیزی که سیستم STAR را خاص می‌کند این است که این اولین سیستم روباتیکی است که برنامه‌ریزی، تطبیق و اجرای یک طرح جراحی را در بافت نرم با حداقل مداخله انسانی انجام می‌دهد.

به گفته کریگر، همانطور که پزشکی به سمت رویکردهای لاپاراسکوپی (چاله کلید) بیشتر برای جراحی ها حرکت می کند، یک سیستم رباتیک خودکار طراحی شده برای چنین روش هایی برای کمک به شما مهم خواهد بود.

وی گفت: آناستوموز رباتیک یکی از راه‌های اطمینان از انجام وظایف جراحی است که نیاز به دقت و تکرارپذیری بالایی دارد، بدون توجه به مهارت جراح، با دقت و دقت بیشتری در هر بیمار انجام می‌شود. “ما فرض می کنیم که این منجر به یک رویکرد جراحی دموکراتیک برای مراقبت از بیمار با نتایج قابل پیش بینی تر و سازگارتر بیمار می شود.”

اطلاعات بیشتر

در کلینیک مایو اطلاعات بیشتری در مورد جراحی رباتیک وجود دارد.

منبع: دانشگاه جانز هاپکینز، بیانیه مطبوعاتی، ۲۶ ژانویه ۲۰۲۲

رابرت پریدت

اخبار پزشکی
حق نشر © HealthDay 2020. تمامی حقوق محفوظ است.سوال

پانکراتیت التهاب عضوی در شکم به نام پانکراس است.
پاسخ را ببینید


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/