رفتن به نوشته‌ها

آیا مقاومت به انسولین دلیل چربی شکم است؟


اگر در شکم اضافه وزن دارید ، مقاومت به انسولین ممکن است علت این مشکل باشد. انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده تولید می شود. یکی از وظایف آن انتقال قندها از خون به تمام سلول های دیگر بدن است تا از قندها به عنوان انرژی استفاده شود.

هنگامی که سطح قند خون بالا است – پس از غذا یا نوشیدنی حاوی کربوهیدرات زیاد – لوزالمعده پیامی برای انتشار انسولین در خون دریافت می کند. انسولین اغلب به عنوان “کلید” توصیف می شود زیرا به “باز کردن” درب سلول های ما برای ورود قند کمک می کند.

وقتی مقدار زیادی کربوهیدرات مصرف می کنیم – نان ، غلات ، برنج ، ماکارونی ، بیسکویت ، آب نبات ، نوشابه ، شکلات و غیره – این سیستم از بین می رود. لوزالمعده مجبور به تولید انسولین اضافی برای جبران تمام قندهای اضافی در خون می شود.

در عین حال ، خود سلولها ، یعنی سلولهای ماهیچه ای ، در برابر انسولین مقاوم می شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد ، لوزالمعده مجبور می شود انسولین اضافی تولید کند تا “درب سلول ها را بکوبد”.

وجود این همه انسولین اضافی و قند اضافی در خون به چند دلیل بد است:

  • قند خون بالا و سطح انسولین می تواند یک عامل خطر برای بیماری های قلبی باشد.
  • سطح بالای انسولین ممکن است منجر به سطح پایین گلوکز (قند) در خون شود – وضعیتی که به آن هیپوگلیسمی می گویند. افت قند خون می تواند خفیف ، متوسط ​​یا شدید باشد. علائم می تواند شامل خستگی ، ضعف ، لرزش ، گیجی ، سردرد ، تحریک پذیری ، گرسنگی و حالت تهوع باشد.
  • سطح بالای انسولین به ذخیره این قندهای اضافی به عنوان چربی کمک می کند – درست در ناحیه شکم.

نحوه تأثیر مقاومت انسولین بر افزایش وزن پیچیده است. اگر نسبت به انسولین مقاوم هستید ، ممکن است سلول های شما از گلوکز “گرسنه” شوند زیرا قندها قادر به خارج شدن از خون به سلول های متعلق به خود نیستند. خستگی روحی و خستگی جسمانی معمولاً به دنبال آن ایجاد می شود.

هنگامی که این اتفاق می افتد ، ممکن است متوجه شوید که از همان غذاهای غنی از کربوهیدرات استفاده کرده اید که در وهله اول باعث ایجاد مشکل شده است. بنابراین ، شما چرخه قند خون بالا ، انسولین بالا ، قند خون پایین و ذخیره چربی شکمی را ادامه می دهید.

علاوه بر چاقی ، سطح بالای انسولین اغلب با اختلالات کلسترول و/یا فشار خون بالا مرتبط است. وقتی این فرایندهای بیماری با هم اتفاق بیفتند ، سندرم متابولیک نامیده می شود.

در صورت عدم کنترل ، لوزالمعده به تولید انسولین بیش از حد ادامه می دهد تا اینکه در نهایت خسته شود و شروع به دفع کند. در نتیجه ، لوزالمعده به سادگی نمی تواند انسولین کافی را برای برآوردن نیازهای بدن ادامه دهد.

سطح قند خون افزایش می یابد – و بالا می ماند – و نتیجه اغلب دیابت نوع 2 است. علائم دیابت نوع 2 گاهی ظریف است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • اضافه وزن و چاقی
  • تشنگی شدید
  • تکرر ادرار
  • بوی ادرار
  • بدون تلاش وزن کم کنید
  • خستگی
  • پوست تیره زیر چانه ، کشاله ران یا زیر بغل.

مدیریت مقاومت به انسولین و دیابت نوع 2 از طریق تغذیه ، ورزش و مدیریت استرس امکان پذیر است ، اما می تواند چالش برانگیز باشد. کاهش مصرف کربوهیدرات بسیار مهم است ، اما میل شدید به غذا می تواند بهترین تلاش شما را خراب کند.

بسیاری از زنانی که با آنها کار می کنم با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. به همین دلیل است که یکی از اولین کارهایی که از آنها می خواهم انجام دهند این است که از احساسات خود آگاه باشند. اگر هوس خوردن غذا یا نوشیدنی خاصی می کنید و از نظر جسمانی گرسنه نیستید ، این س yourselfال را از خود بپرسید که “من واقعاً به چه چیزی میل دارم؟”

ممکن است احساس تنهایی ، کسالت ، عصبانیت ، خستگی یا خستگی کنید. می توانید از این آگاهی به عنوان اولین گام برای یادگیری نحوه تغذیه خود با چیزی غیر از غذا استفاده کنید.

استرس همچنین به دلیل تأثیر بر غدد فوق کلیوی نقش مهمی در مقاومت به انسولین دارد. هنگامی که احساس استرس می کنید ، بدن شما تولید کورتیزول خود را افزایش می دهد و کبد شما برای نجات شما شروع به انتشار قندهای اضافی در خون می کند.

این فرآیند می تواند منجر به ذخیره بیشتر چربی در ناحیه شکم شود. پیاده سازی ذهن آگاهی می تواند به آرامش پاسخ مبارزه یا گریز کمک کند.

در نهایت ، ورزش مهم است ، اما گاهی اوقات یک روش ملایم بهترین است. آخرین چیزی که بدن شما به آن احتیاج دارد استرس و احساس گناه است زیرا به اندازه کافی ورزش نمی کنید! حرکت های آگاهانه مانند یوگا یا تای چی می تواند در کاهش اثرات استرس و ارتقای حس کلی رفاه مفید باشد.

با دیابت نوع 2 یا مقاومت به انسولین چگونه برخورد می کنید؟ برای کاهش چربی شکم چه روش هایی را دنبال می کنید؟ لطفاً هرگونه استراتژی را که در مبارزه با مقاومت به انسولین مفید دانسته اید به اشتراک بگذارید.

سلب مسئولیت: اطلاعات موجود در این مقاله توصیه پزشکی حرفه ای نیست و نباید با آن برخورد شود.