آیا زمان تقویت کننده دیگر کووید فرا رسیده است؟


فوریه ۱۸، ۲۰۲۲ — آیا بهار دوباره زمان تقویت کننده خواهد بود؟

اولین شات تقویت کننده COVID-19 اکنون برای میلیون ها آمریکایی در آینه دید عقب است – حداقل برای ۲۸ درصدی که آن را دریافت کرده اند – اما داده های جدید نشان می دهد که بعد از حدود ۴ ماه کمتر موثر است. CDC قبلاً یک تقویت کننده دوم را برای افراد دارای نقص ایمنی توصیه کرده است.

بنابراین، آیا گام منطقی بعدی تقویت کننده دیگری برای هر بزرگسال دیگری است؟

به نظر می رسد اجماع بین مقامات بهداشت عمومی این است: نه چندان سریع.

در جلسه توجیهی کووید-۱۹ کاخ سفید در روز چهارشنبه، آنتونی فائوسی، مشاور ارشد پزشکی کاخ سفید، بر روی سوال ساعت تمرکز کرد. او با استناد به داده‌ها گفت که «یک واکسن تقویت‌کننده به محافظت سطح بالایی در برابر بیماری شدید ناشی از Omicron در افرادی که دچار نقص ایمنی نیستند ادامه می‌دهد».

فائوچی به تحقیقات CDC اشاره کرد که نشان داد اثربخشی واکسن پس از دو دوز واکسن‌های mRNA – مدرنا یا فایزر – پس از ۴ تا ۵ ماه به ۵۸ درصد کاهش می‌یابد. پس از دوز تقویت کننده، واکسن در ابتدا ۹۱ درصد در پیشگیری از بستری شدن در بیمارستان موثر است. اما این میزان در ماه های ۴ تا ۵ به ۷۸ درصد کاهش می یابد. با این وجود، سطح ۷۸ [%] فائوچی گفت که هنوز یک منطقه حفاظتی خوب است.

“نیاز آینده برای تقویت اضافی، یا تزریق چهارم برای mRNA یا تزریق سوم برای [Johnson & Johnson]وی با دقت بسیار در زمان واقعی نظارت می شود، وی افزود که توصیه ها در صورت نیاز به روز می شوند.

منتظر اطلاعات باشید

سایر مقامات و آژانس های بهداشت عمومی توصیه فائوچی را تکرار می کنند: منتظر داده ها باشید.

اسکات پولی، سخنگوی CDC می گوید: «در حال حاضر CDC توصیه ای برای دوز چهارم/دوز تقویت کننده دوم برای اکثر آمریکایی ها ندارد.

در یک مطالعه پیش از چاپ، که مورد بازبینی همتایان قرار نگرفته بود، این هفته منتشر شد، محققان مرکز پزشکی شبا در اسرائیل ۲۷۴ کارمند مراقبت های بهداشتی را پس از چهارمین دوز واکسن مدرنا یا فایزر تحت نظر گرفتند. آنها دریافتند که تقویت کننده دوم سطوح آنتی بادی را به همان سطوح بالاتر عفونت پس از دوز سوم بازگرداند، اما در پیشگیری از Omicron خفیف یا بدون علامت خوب نبود.

عفونت های پیشرو شایع بودند. محققان گفتند که نتایج آنها نیاز به “توسعه واکسن نسل بعدی” را نشان می دهد.

با توجه به مسیر همه گیر

ویلیام شافنر، متخصص بیماری‌های عفونی در مرکز پزشکی دانشگاه واندربیلت در نشویل، می‌گوید تصمیم‌گیری در مورد تزریق‌های تقویت‌کننده دوم مستلزم این است که به تصویر بزرگ نگاه کنیم. او می‌گوید در حال حاضر، تعداد بستری‌ها در بیمارستان کاهش یافته است و «حتی مرگ‌ومیرها که یک شاخص عقب‌مانده» است، در حال کاهش است، هرچند در تمام نقاط کشور به یک اندازه نیست. او می گوید با این حال، روندها در مسیر درستی پیش می روند.

در جلسه توجیهی کاخ سفید چهارشنبه، روشل والنسکی، مدیر CDC، گفت که مقامات فدرال “با احتیاط نسبت به مسیری که در آن قرار داریم خوشبین هستند” و اشاره کرد که میانگین روزانه ۷ روزه موارد فعلی حدود ۱۴۷۰۰۰ نفر است که حدود ۴۰ درصد کمتر از هفته قبل، پذیرش در بیمارستان ها، با ۹۵۰۰ نفر در روز، حدود ۲۸ درصد کاهش یافته است و میانگین ۷ روز مرگ و میر روزانه حدود ۲۲۰۰ نفر است که نسبت به هفته قبل حدود ۹ درصد کاهش داشته است.

شافنر می‌گوید، امید این است که این ترکیب از گسترش Omicron، همراه با واکسیناسیون، باعث کاهش مداوم موارد شود. اگر اینطور باشد، ما به این زودی نیازی به تقویت کننده نداریم.»

او می‌گوید، اما این سناریو همچنین فرض می‌کند که ما شاهد نوع جدیدی از نگرانی نیستیم.

سپس، «همانطور که از همه‌گیری به آندمیک می‌رویم، می‌توانیم تعیین کنیم که در چه فاصله‌ای یک تقویت‌کننده لازم است و چه ترکیبی دارد. [of it] شافنر می‌گوید، اما در حال حاضر، «فکر نمی‌کنم دوز چهارم – تقویت‌کننده دوم – در آینده نزدیک در دسترس باشد. [for those not immunocompromised]، اگر همه چیز همانطور که پیش می رفت پیش برود.”

او می‌گوید: «آنچه که نمی‌توانی ببینی این است که تمام انگشتان من روی هم قرار گرفته‌اند.

اهداف تقویت کننده

الخاندرو بالاز، دکترا، ویروس شناس و محقق اصلی در مؤسسه راگون بیمارستان عمومی ماساچوست، MIT و هاروارد موافق است که پاسخ نهایی در مورد تقویت کننده ها برای جمعیت عمومی بدون اطلاعات کافی هنوز داده شود.

سوال مهم: “آیا ما در تلاش برای جلوگیری از انتقال هستیم یا فقط بیماری شدید؟”

امش آدالجا، متخصص بیماری‌های عفونی و محقق ارشد در مرکز امنیت سلامت جانز هاپکینز، موافق است: «اگر هدف محافظت در برابر بیماری‌های جدی، بستری شدن در بیمارستان و مرگ است، هدف قرار دادن افزایش جمعیت‌های پرخطر است. [but not others] منطقی است زیرا رژیم های استاندارد در جمعیت عمومی پابرجا هستند.”

بالاز می گوید، حتی با کاهش سطح آنتی بادی پس از واکسیناسیون، پاسخ سلول های T و B حافظه شما ممکن است پایدار بماند و مبارزه با ویروس را ممکن می کند. آنتی بادی ها می توانند از ایجاد عفونت جلوگیری کنند.

اکنون، داده‌ها بعداً تقویت شود؟

علیرغم کمبود داده، پزشکان می گویند که بیمارانشان اکنون در مورد تقویت کننده های دوم سوال می کنند.

Aaron Glatt، MD، رئیس بیماری های عفونی در Mount Sinai South Nassau در Oceanside، نیویورک می گوید: «در این برهه از زمان، نمی توان پیش بینی کرد که آیا دوزهای تقویت کننده اضافی برای افراد سالم مورد نیاز است یا خیر.

آیا تقویت زودهنگام توسط افراد سالم می تواند جنبه منفی داشته باشد؟ “من هیچ آسیب فوری نمی بینم [to that]. با این حال، من در مورد مزیت آن مطمئن نیستم.» شافنر می گوید.

آدالجا می‌گوید: «یک آسیب فرضی است و آن این است که تداوم تقویت واکسن‌های نسل اول علیه گونه‌های اجدادی ویروس ممکن است توانایی سیستم ایمنی را برای واکنش کامل به انواع جدید کاهش دهد.»


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/