آیا روش های جایگزین برای زایمان ایده خوبی است؟


فوریه ۱۸، ۲۰۲۲ — آیا می توانم جفت خود را بخورم؟ آیا زایمان در آب برای کودک من بی خطر است؟ اینها چند سؤالی است که افراد بیشتری از سارا پچمن، دکترای پزشکی، طی چند سال گذشته، رونق شیوه‌های زایمان جایگزین می‌پرسند.

Pachtman، پزشک زنان و زایمان و متخصص در پزشکی مادر و جنین در Northwell Health در شهر نیویورک، و صدای پشت حساب اینستاگرام @healthymamadoc، می‌گوید علاقه به این روش‌ها – حداقل تا حدی – توسط همه گیری

“بی اعتمادی زیادی به سیستم پزشکی و بی اعتمادی زیادی به روشی که پزشکان در حال حاضر انجام می دهند وجود دارد. و من فکر می‌کنم کووید و بیماری همه‌گیر این موضوع را بسیار تقویت کرده است.»

علاقه اخیر به روش های جایگزین شامل زایمان در آب، کپسوله کردن و خوردن جفت، و حتی کاشت واژینال، یا آغشته کردن نوزادی که از طریق سزارین به دنیا آمده است با مایع واژن با هدف ایجاد یک میکروبیوم طبیعی در نوزاد، بوده است. برخی نیز به زایمان نیلوفر آبی ابراز علاقه کرده اند که در آن والدین پس از تولد بند ناف را دست نخورده باقی می گذارند تا زمانی که خود به خود بیفتد، با هدف دادن خون اضافی و مواد مغذی به نوزاد از بند ناف هنوز متصل شده است.

برای مثال، جستجوی اخیر در بازار آنلاین Etsy، صدها مورد بازدید برای محصولات مرتبط با زایمان نیلوفر آبی پیدا کرد، از جمله کیت هایی با ترکیب گیاهی تولد نیلوفر آبی، کیسه تولد نیلوفر آبی، هفت آستر کیسه یکبار مصرف و یک رول گاز برای بسته بندی بند ناف برای گرم نگه داشتن نوزاد در حالی که هنوز متصل است. والدینی که تازه متولد شده اند حتی می توانند برای نوزادشان یک تکه بخرند که به خود می بالد: “مامان من جفت من را خورد”.

اما تعداد کمی از این شیوه ها مورد مطالعه قرار گرفته است. دانشمندان و پزشکان تصور روشنی از مزایای آنها – در صورت وجود – یا خطرات احتمالی برای والدین و نوزاد ندارند. از آنجایی که آنها شواهدی مبنی بر سود ندارند، پچمن و بسیاری از همکارانش این شیوه ها را توصیه نمی کنند.

در اینجا چیزی است که ما می دانیم – و نمی دانیم – در مورد ایمنی و فواید دو روش زایمان جایگزین بسیار مورد بحث: زایمان در آب و خوردن جفت.


آب کار و تولد

هنگام صحبت در مورد زایمان در آب، مهم است که بین زایمان در آب و زایمان در غوطه ور شدن در آب تمایز قائل شوید.

زایمان در آب در مرحله اول بارداری با تسکین درد در بین افرادی که حاملگی های سالم و بدون عارضه به طور کامل به پایان رسیده است، مرتبط است.

آلیسون کیهیل، پزشک متخصص طب مادر و جنین در موسسه بهداشت زنان UT Health آستین می‌گوید: «مسلماً، در بیماران منتخب، این یک گزینه معقول است. کیهیل همچنین رئیس کمیته اجماع بالینی در زمینه زنان و زایمان برای کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان (ACOG) است.

کیهیل می گوید که او بیشتر نگران زایمان زنان در غوطه وری است. انجمن‌های بزرگ پزشکی، مانند ACOG، از این عمل حمایت نمی‌کنند، زیرا شواهدی وجود ندارد که نشان دهد این کار بیشتر از اینکه ضرر داشته باشد، مفید است. کیهیل نگران غرق شدن نوزادان است، در حالی که پچمن تاکید می‌کند که در صورت بروز شرایط اضطراری، هر زایمان در خانه می‌تواند خطرناک باشد.

عفونت، اگرچه نادر است، اما همچنان یک نگرانی واقع بینانه است، زیرا ممکن است تصمیمات ویرانگری وجود داشته باشد. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۶، دو نوزاد متولد شده از طریق زایمان در آب به بیماری لژیونر مبتلا شدند که یک عفونت باکتریایی تهدید کننده زندگی است. در حالی که هر دوی آن نوزادان زنده ماندند، یک نوزاد در سال ۲۰۱۴ نیز پس از زایمان در آب به لژیونر مبتلا شد و درگذشت. و در سال ۲۰۱۷، یک نوزاد در کانادا پس از زایمان در آب بر اثر عفونت با ویروس تبخال جان خود را از دست داد.

اشتون گلزینیس، یک دولا با Birth Naturally Brevard در ایندین هاربر بیچ، فلوریدا، هر دو فرزند خود را در آب در خانه به دنیا آورد.

او می‌گوید: «این لزوماً همه چیز را از بین نمی‌برد، اما فقط شدت زایمان را پایین می‌آورد». گلزینیس می‌گوید که در مدتی که به عنوان دولا کار می‌کرده مشکلی با عفونت نداشته است، اگرچه او به اهمیت اطمینان از اینکه تیم زایمان واجد شرایط است و می‌تواند در مواقع اضطراری سریع عمل کند، اشاره می‌کند. به عنوان مثال، ماماها و دستیاران آنها باید در زمینه احیای نوزادان آموزش ببینند و داروهایی برای جلوگیری از خونریزی همراه داشته باشند.


خوردن جفت

پچمن می‌گوید خوردن جفت پس از زایمان یکی از رایج‌ترین کارهایی است که مردم از او می‌پرسند. اغلب جفت را خشک می کنند، آن را به صورت پودر در می آورند و در قرص ها می ریزند – فرآیندی به نام کپسولاسیون.


افرادی که این کار را انجام داده اند گزارش می دهند که انرژی بیشتری دارند، نگرانی کمتری در مورد تامین شیر خود دارند و کمی سریع تر بهبود می یابند.

اما دوباره، درست مانند زایمان در آب، تحقیقات و شواهد زیادی برای حمایت وجود ندارد [these reports]جلزینیس، که جفت خود را پس از زایمان مصرف کرد و برای مشتریانش کپسولاسیون ارائه می دهد، می گوید.

او می‌گوید: «من هیچ‌کس با مصرف جفت پیامدهای منفی نداشته‌ام.

با این حال، داستان‌های مربوط به این عمل به این معنی نیست که شواهد علمی مبنی بر مفید بودن خوردن جفت وجود دارد.

کیهیل می گوید: «ما راهی نداریم که بگوییم هیچ نوع سودی وجود دارد.

پچمن می‌گوید: «همه چیز حکایتی است… و در حالی که من به آن داستان‌ها احترام می‌گذارم، به بیمارانم نیز می‌گویم که خطر ابتلا به ویروس جفت شما وجود دارد، مانند هپاتیت، HIV، زیکا یا کووید.

Pachtman توضیح می دهد که جفت به عنوان یک فیلتر عمل می کند و مواد سمی را به مدت ۹ ماه جمع می کند، بنابراین اگر آن را بخورید ممکن است خطر عفونت وجود داشته باشد. یک گزارش از اورگان در ژوئن ۲۰۱۷ نشان داد که یک نوزاد تازه متولد شده به استرپتوکوک گروه B مرتبط با کپسول های جفتی که مادر کودک پس از زایمان مصرف کرده بود، مبتلا شد.


تصمیم گیری

پچتمن و کاهیل برای افراد باردار و همسرانشان که در مورد روش‌های زایمان جایگزین سؤال دارند، توصیه می‌کنند با پزشک زنان و زایمان خود در مورد آنچه می‌خوانند، می‌شنوند و فکر می‌کنند صحبت کنند.

کیهیل می‌گوید: «ما می‌خواهیم به استقلال بیماران احترام بگذاریم، اما مطمئناً می‌خواهیم افراد باردار و نوزادان متولد نشده را ایمن نگه داریم.

گلزینیس توصیه می‌کند که همه والدینی که به زودی به دنیا می‌آیند، در کلاس آموزش زایمان شرکت کنند تا گزینه‌های خود را بیاموزند، نه اینکه برای انتخاب انتخاب کنند.

من اغلب از تعداد افرادی که از افراد تصادفی در اینترنت درخواست مشاوره پزشکی می کنند شوکه می شوم. اگر می‌خواهید بهترین تصمیم را برای خود و خانواده‌تان بگیرید، یک پزشک یا یک متخصص زایمان را پیدا کنید که به او اعتماد دارید. و اگر اطلاعات بیشتری می‌خواهید و آن‌ها آن را ندارند، از آنها بخواهید که آن‌ها را جستجو کنند» و به قرار دادن اطلاعات جدید در زمینه کمک کنید، Pachtman می‌گوید. “اطلاعات را از افرادی دریافت کنید که سال ها مطالعه و مطالعه کرده اند و در این مورد آموخته اند.”WebMD Health News


منابع

سارا پچمن، MD، متخصص طب مادر و جنین، Northwell Health، شهر نیویورک.

آلیسون کیهیل، MD، متخصص طب مادر و جنین، موسسه بهداشت زنان، UT Health آستین.

اشتون گلزینیس، دولا، تولد طبیعی بروارد، ساحل بندرگاه هند، فلوریدا.

CDC: “یادداشت های میدانی: عفونت استرپتوکوک با شروع دیررس نوزادان گروه B مرتبط با مصرف مادر از کپسول های حاوی جفت دهیدراته – اورگان، ۲۰۱۶.”

کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان: “نظر کمیته: غوطه ور شدن در آب در طول زایمان و زایمان.”

Etsy.© ۲۰۲۲ WebMD, LLC. تمامی حقوق محفوظ است.
رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/