آیا داروهای مسکن OTC می توانند شانس شما را برای وزوز گوش افزایش دهند؟


عکس خبر: آیا داروهای مسکن OTC می توانند شانس شما را برای وزوز گوش افزایش دهند؟

جمعه، فوریه ۱۱، ۲۰۲۲ (HealthDay News)

استفاده مکرر از مسکن های رایج و بدون نسخه مانند آسپرین و تیلنول بدون خطر نیست، تحقیقات جدید نشان می دهد که ممکن است خطر وزوز گوش یا “زنگ در گوش” را افزایش دهد.

مطالعه روی بیش از ۶۹۰۰۰ زن نشان داد که علاوه بر آسپرین و تیلنول (استامینوفن)، داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ادویل و موترین (ایبوپروفن) نیز خطر وزوز گوش را افزایش می‌دهند.

«یافته‌های ما حاکی از آن است که ضد درد است [painkiller] دکتر شارون کورهان، سرپرست تیم تحقیق، از بیمارستان بریگام و زنان در بوستون، گفت: کاربران ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به وزوز گوش قرار داشته باشند و ممکن است بینشی در مورد عوامل ایجاد کننده این اختلال چالش برانگیز ارائه دهند.

اگرچه این مسکن‌ها به‌طور گسترده بدون نسخه در دسترس هستند، اما هنوز هم دارو هستند و عوارض جانبی بالقوه‌ای دارند. کورهان در یک خبر بیمارستانی گفت.

وزوز گوش عبارت است از درک صداهایی مانند سوت، وزوز، خش خش، سوت زدن و کلیک کردن در زمانی که هیچ صدای خارجی واقعی وجود ندارد. وزوز گوش می تواند یک بیماری موقت یا طولانی مدت باشد.

برای این مطالعه، محققان داده های حاصل از مطالعه سلامت پرستاران II را بررسی کردند. شرکت کنندگان به مدت ۲۰ سال پس از ثبت نام در سنین ۳۱ تا ۴۸ سال پیگیری شدند.

تجزیه و تحلیل نشان داد که استفاده مکرر (شش تا هفت روز در هفته) آسپرین با دوز متوسط ​​با ۱۶ درصد بیشتر خطر وزوز گوش در میان زنان جوان‌تر از ۶۰ سال مرتبط است، اما نه در میان زنان مسن.

استفاده مکرر از آسپرین با دوز پایین با افزایش خطر وزوز گوش همراهی نداشت. با این حال، استفاده مکرر از سایر NSAID ها یا استامینوفن با تقریباً ۲۰٪ بیشتر خطر ابتلا به وزوز گوش همراه بود و این خطر با استفاده افزایش یافت.

محققان همچنین دریافتند که استفاده منظم (دو یا چند روز در هفته) از مهارکننده‌های تجویزی COX-2، مانند سلبرکس (سلکوکسیب)، با ۲۰ درصد بیشتر خطر وزوز گوش همراه است. مهارکننده های COX-2 خواص مشابهی با سایر NSAID ها دارند اما عوارض جانبی گوارشی کمتری ایجاد می کنند.

این مطالعه در فوریه منتشر شد. ۹ در مجله داخلی عمومی.

به گفته کورهان، در ایالات متحده، حدود ۲۰ میلیون نفر به وزوز گوش مزمن مبتلا هستند و حدود ۳ میلیون نفر به دلیل این بیماری به شدت ناتوان هستند.

در بیشتر موارد، علت وزوز گوش ناشناخته است و درمان ها تسکین محدودی را ارائه می دهند.

کورهان گفت: یافته‌های مطالعه نشان می‌دهد که “مهم است که این داروها را با دقت مصرف کنید و مصرف آنها را تا حد امکان محدود کنید، و در مورد هرگونه تغییر در استفاده از دارو، چه با نسخه یا چه بدون نسخه، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.”

اطلاعات بیشتر

برای اطلاعات بیشتر در مورد وزوز گوش، به موسسه ملی ناشنوایی و سایر اختلالات ارتباطی ایالات متحده مراجعه کنید.

منبع: بیمارستان بریگام و زنان، انتشار خبری، فوریه. ۹، ۲۰۲۲

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.
پرسش


وزوز گوش چیست؟
پاسخ را ببینید


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/