آیا توافق نیویورک اجرا خواهد شد؟ ; پاسخ مشاور امنیت ملی کاخ سفید به موضع کاخ سفید در مورد درخواست ایلان ماسک برای ایرانبه گزارش همشهری آنلاین، سایت کاخ سفید نوشت که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رئیس جمهور در سخنرانی خود در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل درباره جو بایدن آمریکایی چه خواهد گفت. مجمع در مورد ایران آیا در این هفته زمانی برای بازگرداندن مذاکرات وین به مسیر اصلی وجود خواهد داشت، او گفت: “او در مورد چیزی صحبت می کند که مدت هاست درباره آن صحبت می کند، اینکه ایالات متحده مایل است در ازای پایبندی به توافق برگردد.” برجام.”[توافق هسته‌ای] قبلا، پیش از این. اگر ایران مایل باشد به تعهدات خود عمل کند و این اصل را بپذیرد، می توانیم موافقت کنیم.

سالیوان درباره فرصت های موجود در این نشست برای مذاکره در وین گفت: فکر می کنم در نیویورک فرصت های بسیار بیشتری برای مشورت با سایر اعضای گروه ۵+۱ به ویژه اروپایی ها خواهیم داشت. قطعا ایران نه تنها با اعضای هیأت آمریکایی، بلکه با سایر هیأت ها از جمله هیأت های اروپایی روابط خاص خود را خواهد داشت.

وی ادامه داد: باید ببینیم چه می شود. من انتظار افتتاحیه در نیویورک را ندارم زیرا این مکان اصلی برای پیشبرد برجام نیست، اما بیایید ببینیم چه اتفاقی می افتد.

به گزارش وب سایت کاخ سفید، سالیوان در واکنش به واکنش دولت آمریکا به این موضوع بود که ایلان ماسک، مالک شرکت اسپیس ایکس اخیرا در بیانیه ای اعلام کرد که به دنبال معافیت از تحریم های ایران برای ارائه ماهواره خواهد بود. سرویس اینترنتی ایران گفت: این گفته ها را دیدم. البته من هرگز در این مورد مستقیماً با او صحبت نکرده ام. همچنین شما را به اداره کنترل دارایی های وزارت خزانه داری ارجاع می دهم تا ببینید این معافیت ها چگونه عمل می کنند.

مشاور امنیت ملی آمریکا ادامه داد: قطعا در گذشته انواع تبعیض را فراهم کرده ایم تا مردم ایران بتوانند با یکدیگر و با دنیا ارتباط برقرار کنند. اما من نمی توانم به طور خاص در مورد آن صحبت کنم زیرا باید روند مناسبی را در وزارت خزانه داری طی کند.