آیا تست پاپ می تواند به تشخیص سرطان سینه و تخمدان نیز کمک کند؟


عکس خبر: آیا تست پاپ می تواند به تشخیص سرطان سینه و تخمدان نیز کمک کند؟توسط Amy Norton HealthDay Reporter

تست پاپ مدت‌هاست که برای تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم استفاده می‌شود، اما تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که سلول‌های دهانه رحم جمع‌آوری‌شده در طول این آزمایش‌ها می‌توانند برای ابتلا به سرطان‌های دیگر، از جمله تومورهای کشنده تخمدان نیز استفاده شوند.

محققان دریافتند که با تجزیه و تحلیل یک “امضای” مولکولی خاص در سلول های دهانه رحم، می توانند زنان مبتلا به سرطان تخمدان را تا ۷۱ درصد موارد به طور دقیق شناسایی کنند. با استفاده از یک رویکرد مشابه، آنها همچنین قادر به تشخیص اکثریت زنان مبتلا به سرطان سینه با پیش آگهی ضعیف بودند.

محقق ارشد دکتر دکتر گفت: یافته‌ها نشان می‌دهد که امضاهای مولکولی در سلول‌های دهانه رحم ممکن است مستعد ابتلا به سایر سرطان‌های خاص زنان باشد. مارتین ویدشوندتر، استاد پیشگیری و غربالگری سرطان در دانشگاه اینسبروک اتریش.

او توضیح داد که امید این است که روزی یک آزمایش ساده غربالگری «خط اول» برای چهار سرطان دهانه رحم، آندومتر، پستان و تخمدان داشته باشیم.

به گفته ویدشوندتر، زنانی که در معرض خطر بالای هر یک از بیماری‌ها هستند، می‌توانند تحت غربالگری شدیدتری قرار بگیرند. وی خاطرنشان کرد: از تمام سرطان هایی که زنان قبل از ۶۵ سالگی به آن مبتلا می شوند، بیش از نیمی از سرطان های سینه، تخمدان، آندومتر یا دهانه رحم است.

سرطان تخمدان، به ویژه، فاقد هر گونه آزمایش خوب برای غربالگری معمول است. این بیماری اغلب کشنده است، عمدتاً به این دلیل که معمولاً پس از گسترش تشخیص داده می شود.

ویدشوندتر گفت: “هدف ما شناسایی اکثریت قریب به اتفاق زنانی است که در معرض خطر ابتلا به سرطان مخصوص زنان هستند – صرف نظر از عوامل ژنتیکی یا غیر ژنتیکی.”

با این حال، یک متخصص سرطان تخمدان خواستار احتیاط در تفسیر یافته‌ها شد.

به گفته دکتر، آنها “ارتباط متوسط” را بین امضای مولکولی و سرطان تخمدان نشان می دهند. ربکا استون، مدیر خدمات انکولوژی کلی زنان در بیمارستان جان هاپکینز در بالتیمور.

استون تاکید کرد: «آنها نشان نمی‌دهند که این پیش‌بینی یا تشخیصی است.

او گفت برای اینکه ببینیم آیا امضای سلول دهانه رحم واقعاً سرطان را پیش‌بینی می‌کند، یک مطالعه باید گروه بزرگی از زنان را در یک دوره طولانی دنبال کند.

Widschwendter گفت که چنین مطالعه ای برنامه ریزی شده است. آخرین یافته ها در فوریه منتشر شد. ۱ در مجله ارتباطات طبیعت

این تحقیق بر روی فرآیندی به نام متیلاسیون DNA متمرکز است – تغییرات شیمیایی در DNA که باعث جهش در ژن ها نمی شود، اما مشخص می کند که آیا یک ژن در زمان های خاص فعال یا غیر فعال است.

این تغییرات در طول زندگی فرد انباشته می‌شوند و تحت تأثیر ژن‌ها و طیف گسترده‌ای از عوامل دیگر، از جمله رژیم غذایی، ورزش، سیگار کشیدن و هورمون‌ها هستند – قرار گرفتن در معرض خطر ابتلا به سرطان.

بنابراین، به گفته ویدشوندتر، امضای متیلاسیون DNA در سلول های بدن می تواند به عنوان رکوردی از قرار گرفتن در معرض سرطان یک فرد در نظر گرفته شود.

او و همکارانش در حال توسعه آزمایشی به نام WID (شناسایی خطر زنان) هستند که امضای متیلاسیون DNA را در سلول های دهانه رحم تجزیه و تحلیل می کند، تا حدی به این دلیل که به راحتی از طریق آزمایش پاپ اسمیر قابل دسترسی هستند.

آنها امیدوارند که با محاسبه امتیاز خطر WID زنان، بتوانند افرادی را که در معرض خطر بالای ابتلا به هر یک از چهار سرطان هستند شناسایی کنند.

یکی از این مطالعات شامل ۲۴۲ زن مبتلا به سرطان تخمدان و ۸۶۹ زن بدون این بیماری بود. آنها دریافتند که شاخص WID 71 درصد از زنان کمتر از ۵۰ سال مبتلا به سرطان و حدود ۵۵ درصد از آن بیماران بالای ۵۰ سال را شناسایی می کند.

محققان این آزمایش را در گروه دیگری از زنان تأیید کردند که در آن ۴۷ نفر سرطان تخمدان داشتند و ۲۲۵ نفر نداشتند. آنها دریافتند که خطر ابتلا به سرطان تخمدان در میان زنانی که شاخص WID آنها در بالای ۲۵ درصد قرار دارد، به شدت افزایش یافته است.

مانند استون، ویدشوندتر گفت که یافته ها ثابت نمی کند که شاخص WID واقعا سرطان تخمدان را پیش بینی می کند. اما او استدلال کرد که شواهد نشان می دهد که این آزمایش در واقع استعداد سرطان را نشان می دهد.

او گفت که برای یک مورد، نتایج در یک گروه اعتبار سنجی دیگر، از زنان مبتلا به بیماری متفاوت – سرطان آندومتر، مشابه بود.
نمایش اسلاید


علائم سرطان پوست، انواع، تصاویر
به نمایش اسلاید مراجعه کنید

Widschwendter همچنین به مطالعه دوم اشاره کرد که در آن ۳۲۹ زن مبتلا به سرطان سینه تهاجمی و ۸۶۹ زن بدون این بیماری شرکت داشتند. شاخص WID قادر به شناسایی زنان مبتلا به این بیماری بود و افرادی که امتیاز بالای ۲۵ درصد را کسب کردند، خطر ابتلا به سرطان سینه را به شدت افزایش دادند.

Widschwendter گفت که محققان بررسی خواهند کرد که آیا آزمایش WID می تواند زنان در معرض خطر را شناسایی کند و مهمتر از همه، اینکه آیا اقدامات بیشتر می تواند سرطان را زود تشخیص دهد یا خیر.

برای زنانی که در معرض خطر سرطان سینه تهاجمی هستند، این می تواند به معنای غربالگری بیشتر با اسکن MRI باشد.

ویدشوندتر گفت، برای زنانی که در معرض خطر سرطان تخمدان قرار دارند، این می تواند به معنای استفاده از رویکردهایی باشد که در حال مطالعه هستند – مانند ترکیبی از آزمایش خون CA 125 و آزمایشی که به دنبال “DNA سرطان تغییر یافته” در پلاسما است.

استون نگاه دقیق تری به یافته ها داشت. او گفت: «این داده‌ها فرضیه‌ساز هستند. او افزود که در این مرحله، توصیف این آزمایش به عنوان نشان دهنده استعداد ابتلا به سرطان، “یک کشش است.”

در مورد پیشگیری از مرگ ناشی از سرطان تخمدان، استون به جایگزینی برای انتظار آزمایش های پیشرفته اشاره کرد. او گفت که مشخص شده است که بیشتر تومورهای مرگبار تخمدان در واقع از لوله های فالوپ شروع می شوند که تخمدان ها و رحم را به هم متصل می کنند.

استون پیشنهاد کرد که می‌توان از سرطان تخمدان با ارائه گزینه‌ای برای برداشتن لوله‌های رحم پس از اتمام بچه‌دار شدن، پیشگیری کرد.

اطلاعات بیشتر

انجمن سرطان آمریکا مروری بر سرطان تخمدان دارد.

منابع: Martin Widschwendter، MD، استاد، پیشگیری و غربالگری سرطان، دانشگاه اینسبروک، اتریش، و استاد، سرطان زنان، دانشگاه کالج لندن. ربکا استون، MD، MS، مدیر، کلی خدمات انکولوژی زنان و زایمان، و دانشیار، زنان و زایمان، دانشکده پزشکی جان هاپکینز، بالتیمور. ارتباطات طبیعت، فوریه ۱، ۲۰۲۲، آنلاین

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.


از جانب لوگوی WebMD

راه حل های سلامت از حامیان ما


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/