رفتن به نوشته‌ها

آیا استرس مزمن به شما آسیب می رساند؟ آزمایش غده فوق کلیه انجام دهید


835 آزمایش غدد فوق کلیوی

بسیاری از ما این روزها بسیار استرس داریم و این می تواند عواقب منفی بر بدن و مغز ما داشته باشد ، که منجر به بیماری های مزمن و انحطاط سریع مغز می شود. اگر نگران تاثیرات استرس بر بدن خود و نحوه مدیریت آن هستید ، آزمایش بزاق آدرنال یک متحد مهم است. این می تواند به شما نشان دهد که آیا هورمون استرس کورتیزول بیش از حد زیاد است یا بسیار پایین و آیا این بر چرخه خواب و بیداری یا ریتم شبانه روزی تأثیر گذاشته است.

علائم پایین بودن هورمون های غده آدرنال

 • خستگی
 • شروع آهسته صبح
 • تصادف بعد از ظهر
 • برای ادامه زندگی میل به شیرینی ، کافئین یا نیکوتین داشته باشید
 • بد خلق
 • اگر به مدت طولانی بدون غذا غذا بخورید ، دچار لرزش ، سبکی سر یا تحریک پذیری می شوید
 • ساعت 3 یا 4 صبح بیدار شوید ؛ ناتوانی در خوابیدن
 • سرگیجه هنگام حرکت از حالت نشسته به حالت ایستاده

علائم بالا بودن هورمون های غده آدرنال

 • چربی اضافی شکم
 • مقاومت به انسولین (قند خون بالا)
 • مشکل در خوابیدن
 • از خواب بیدار شوید و احساس آرامش نکنید
 • موهای صورت زنان رشد می کنند. مردان سینه می کنند
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS).

نحوه انجام آزمایش بزاق آدرنال

برای انجام آزمایش غدد فوق کلیوی ، کافی است یک ویال کوچک بزاق را چندین بار در طول روز با استفاده از ویال های موجود در کیت آزمایش خود جمع آوری کنید. سپس آزمایشگاه بزاق شما را از نظر میزان کورتیزول و میزان ترشح کورتیزول صبح ، بعد از ظهر و عصر تجزیه و تحلیل می کند. در روز آزمون هیچ کار غیرعادی یا استرس زا انجام ندهید.

درک این نکته ضروری است که کاهش یا افزایش هورمون های آدرنال معمولاً مشکلی را فقط در مورد غدد فوق کلیوی منعکس نمی کند ، که دو غده واقع در بالای هر کلیه هستند و هورمون های آدرنال ترشح می کنند. در عوض ، استرس مزمن بر مسیرهای استرس در مغز تأثیر می گذارد ، که در صورت مزمن شدن استرس شروع به نقص می کند.

فقط مشغله زیاد ، شغل بد ، رابطه بد و غیره نیست که باعث ایجاد استرس مزمن می شود. عوامل کمتر شناخته شده استرس مزمن می توانند شامل قند خون ناپایدار (معمولاً از کربوهیدرات های زیاد) ، عفونت مزمن ، روده نشت کننده یا بیماری خود ایمنی باشد. با استفاده از آزمایشات بعدی بزاق آدرنال ، می توانید پیگیری کنید که آیا وضعیت خود را با موفقیت مدیریت می کنید یا خیر. وقتی این شرایط برطرف شود ، سلامت غده فوق کلیوی شما باید بهبود یابد. اگر سلامت غده فوق کلیوی بهبود نیابد ، این بدان معناست که شما باید تحقیقات خود را برای یافتن علت استرس در بدن ادامه دهید.

اندازه گیری چرخه خواب و بیداری یا ریتم شبانه روزی

خارج از کنترل بودن چرخه خواب و بیداری یا ریتم شبانه روزی نشانه خستگی آدرنال است. اگر ریتم شبانه روزی طبیعی باشد ، کورتیزول صبح بیشترین و کمترین آن در شب است. این همان چیزی است که باعث می شود هنگام بیدار شدن و خواب آلودگی قبل از خواب احساس هوشیاری کنیم. بسیاری از افراد با تغییر ریتم شبانه روزی متوجه می شوند که شب ها بیشتر بیدار هستند. یا ممکن است بعد از ظهر متوجه سقوط انرژی شوند و نصف شب بیدار شوند.

مراحل استرس

آزمایش بزاق آدرنال ریتم شبانه روزی و سطح هورمونهای اولیه کورتیزول DHEA ، 17-هیدروکسی پروژسترون و سطح کورتیزول را اندازه گیری می کند. این می تواند به شما بگوید که در طیف استرس آدرنال از افزایش هورمون های آدرنال قرار دارید. افراد لزوماً از هورمون آدرنال بالا به سطح پایین رشد نمی کنند. عملکرد آدرنال می تواند بین مراحل به جلو و عقب بپرد یا در یک مرحله گیر کند.

آزمایش بزاق آدرنال نیز آنتی بادی IgA ترشح شده (یا SIgA) را اندازه گیری می کند. سطوح پایین SIgA نشان دهنده ایمنی ضعیف و ناکارآمد است. اگر سطح SIgA شما پایین باشد ، احتمال بیشتری وجود دارد که دچار عدم تحمل غذایی ، حساسیت های شیمیایی ، بیماری های خود ایمنی ، عفونت ها و سایر حملات به سیستم ایمنی بدن شوید.

در صورت تمایل به یادگیری پروتکل های تغذیه و شیوه زندگی که می تواند بر سلامت آدرنال تأثیر بسزایی داشته باشد ، با من تماس بگیرید.

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *