آژانس دانشجویان برتر ایرانی را آماده می کند/ از بورسیه نمایش تا اردوهای خارجی-خبر خوب


خبرگزاری فارس – اداره آموزش و پرورش: در ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج کشور طی نامه ای به سرکنسولگری وزارت امور خارجه نوشت: خیر، باید گفت.

پیش از این نامه خبری در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود مبنی بر اینکه موسساتی در ایران برای اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان برتر اقدام به برگزاری آزمون می کنند. این را خبرگزاری آناتولی گزارش داده است.

در خبرها آمده است دانش آموزان ایرانی که قصد تحصیل در دبیرستان های ترکیه را دارند در آزمون گزینشی دانش آموزان خارجی که توسط بنیاد آموزش ترکیه و وزارت آموزش و پرورش در تهران برگزار شده است، شرکت کرده اند.

همچنین یادآور می‌شود دانش‌آموزانی که در این آزمایش شرکت کردند نه تنها از تهران بلکه از استان‌های مختلف و حتی دوردست‌اند.

اما مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور پس از بررسی به وزارت آموزش و پرورش اعلام شد و سپس برای پیگیری آنها به شورای دولتی نامه نوشت.

* نقش آژانس در خروج دانش آموزان از وطن

اگرچه مطالعه با تأخیر انجام شد، اما نگرانی های آژانس های مختلف را مطرح کرد و موضوع پذیرش بدون قید و شرط دانش آموزان در مدارس آژانس را برجسته کرد. به نظر می رسد که سال ها هیچ کس به آن اهمیت نمی داد.

پیگیری خبرنگاران فارس حاکی از آن است که ارگان های مختلف کشور دانشجویان را جذب می کنند و برنامه های متنوعی برای آن ها تهیه می کنند. برخی از این آژانس ها با مدارس ایرانی وساطت می کنند و با آنها مذاکره می کنند.

اما مدارس سفارت برخی از خانواده‌ها و دانش‌آموزان را نیز به خود جذب می‌کنند، زیرا گاهی اوقات قول می‌دهند که ویزا و بورس تحصیلی بگیرند، در حالی که فضای مدرسه کاملاً با مدارس ایرانی متفاوت است. اختلاط جنسیتی و بی توجهی به مسائل پوشش بخشی از مشکلات این مدارس است.

مهدی فیاضی، رئیس مرکز امور بین‌الملل خارج از کشور، در خصوص چگونگی تلاش این کشور برای جذب دانش‌آموز به مدارس، درباره تلاش ترکیه برای بورسیه تحصیلی برای دانش‌آموزان ایرانی می‌گوید: کشورهای دیگر کارهای دیگری انجام می‌دهند که کمی بیشتر است. مخرب. آنها مدارسی دارند که بین ۲۰۰۳۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دانش آموز با شهریه های ۲۰۰، ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومانی در این مدارس ثبت نام می کنند و به آنها قول می دهند که بمانند یا اگر به نظر می رسد در آلمان، فرانسه هستید، درخواست اقامت قبلی شما را گسترش می دهند. یا مدارس ایتالیایی در ایران ثبت نام کنید زیرا می خواهید شهروند ما یا شهروند ما باشید و می خواهید اقامت خود را تمدید کنید.

وی با بیان اینکه در این رویداد مهاجرت با هزینه خانواده و البته هزینه های نجومی انجام می شود، افزود: باید هزینه کنند.

* یکی از مدارسی که بیشتر حقایق آموزش و پرورش را زیر سوال می برد، مدرسه نمایندگی است

نگرانی در مورد مدرسه سفیر، علاوه بر موضوع استعفای نخبگان، نگرانی هایی را در مورد مبارزات طبقاتی و نقض عدالت آموزشی ایجاد می کند. برخی از منتقدان می‌گویند که مدارسی مانند آژانس‌ها با پرداخت شهریه‌های غیرمعمول، جذب دانش‌آموزان بی‌وجدان صرفاً به خاطر پول و آبروی والدین، باعث می‌شوند دانش‌آموزان مدرسه شکست بخورند، حتی دانش‌آموزان خصوصی.

علی امرایی، عضو کمیته آموزش نظارت بر شفافیت و عدالت در گفت و گو با خبرنگار فارس، اظهار داشت: یکی از شعارهای نظام، اجرای عدالت آموزشی است. از اواخر دهه ۱۹۶۰ هیچ مدرسه غیرانتفاعی یا غیرانتفاعی وجود نداشت، اما از اواخر دهه ۱۹۶۰ مدارس غیرانتفاعی شروع به فعالیت کردند.

وی ادامه داد: از آن تاریخ به بعد، تنوع مدارس ما روز به روز افزایش یافته است. از سوی دیگر، برای پرداخت این مدارس، در ازای پولی که خانواده ها پرداخت می کردند، مواد لازم در اختیار آنها قرار می گرفت، اما به دلیل بودجه وزارت آموزش و پرورش، مدارس دولتی به اندازه کافی نبودند. شاگردان و هیچ گونه امکانات آموزشی و پرستاری در این مدارس وجود نداشت.

امرایی گفت که شکاف طبقاتی وجود دارد و حقیقت آموزشی زیر سوال رفته است. از طرفی مدارس غیرانتفاعی به هیچ وجه این مسائل را نادیده می گیرند و با تمام تجهیزات در خوش آب و هواترین مناطق هر استان مستقر هستند.

دانش آموزی را که با یک سفیر ملاقات می کند و تصویر او را در مورد جرایم سایبری ارسال می کند با دانش آموزی که با تجهیزات کمی در مدرسه ای تحصیل می کند مقایسه کنید.

وی افزود: یکی از مدارسی که حقیقت آموزش و پرورش را زیر سوال می برد، مدرسه سفیر است. در نظر بگیرید که این مدارس چه برنامه های اضافی دارند که در زمینه آموزش و پرورش می روند. به عنوان مثال، جلسات با آژانس ها در برنامه این مدارس است. دانش آموزی را که با یک سفیر ملاقات می کند و تصویر او را در مورد جرایم سایبری ارسال می کند با دانش آموزی که با تجهیزات کمی در مدرسه ای تحصیل می کند مقایسه کنید. چه کسی قبلاً در کنکور قبول شده است؟

امرایی می افزاید: اخیراً ترکیه آزمونی را در یکی از مدارس ما برگزار کرده است که مرکز امور بین الملل آموزش می گوید نامعلوم است. ما را از وطنمان می برند. سرزمین ما سرزمین نبوغ و نجابت است. نخبگان این کره خاکی از طریق کلاهبرداری دانشجویی و وعده بورسیه که البته برخی قبلا بورسیه شده اند اما اکثرا بورسیه نگرفته اند.

یکی از اعضای کمیسیون آموزش شفافیت و عدالت، بحث انصاف آموزشی را یکی از دلایل خروج نخبگان از کشور دانست. کشور.

وی ادامه داد: مدارس دو استان قابل مقایسه نیستند، اما چرا باید مدارس یک استان اینقدر از هم فاصله داشته باشند؟ یعنی ما حتی نتوانستیم در یک استان عدالت آموزشی برقرار کنیم.

امرایی افزود: نتیجه این اتفاقات فرار نخبگان، کاهش اعتماد به نفس دانش آموزان در مناطق محروم و شکست در زندگی است. البته من نمی گویم مدارس بین المللی یا خصوصی را تعطیل کنیم که خصوصی سازی هم وارد اقتصاد شده است، اما قبول داریم که بین مدارس دولتی و غیردولتی فاصله باشد، اما کیلومترها نه.

یکی از اعضای کمیسیون شفافیت و عدالت گفت: باید از وضعیت مدارس سفارتخانه ها و خروج دانش آموزان برتر کشور جلوگیری شود.

* آموزش زبان در یک آژانس با دیپلمات های آژانس دیگر

نکته دیگر در مورد کار سفارت در ایران مشارکت آن در فعالیت های آموزشی به ویژه آموزش زبان کشور خود یا کشور دیگری با قوانین آن است.

یک منبع آگاه به خبرگزاری فارس گفت: مشکل اصلی آموزش زبان در این آژانس‌ها این است که سیستم رعایت نمی‌شود و چون آموزش در آژانس‌ها است، هر دو گران هستند و کلاس‌ها مختلط است و مسائل مختلفی وجود دارد.

* مشاور بین الملل در برخی از مدارس تهران

سفارتخانه ها در ایران به گونه ای شده است که برخی از سفارتخانه ها حتی مشاوران بین المللی را به مدارس می فرستند.

در دو سال گذشته یک ایتالیایی به عنوان مشاور بین المللی برای چندین مدرسه در یکی از مناطق تهران کار کرده است.

به گفته یکی از مدیران آموزش و پرورش، این مشکل از دو سال پیش در این منطقه شناخته شده و مسدود شده بود، اما آیا هنوز در مدارس دیگر وجود دارد؟

* ۲۰۳۰ حذف شد اما…

بررسی ها نشان می دهد که سفارتخانه های خارجی در تلاش هستند تا با دانشجویان ایرانی ارتباط برقرار کنند. به ویژه پس از حذف سند ۲۰۳۰ از برنامه درسی، آژانس های کشورهای مختلف سعی در برقراری ارتباط با دانش آموزان کشورمان از طرق مختلف دارند.

برگزاری مسابقات و وعده اردوهای خارجی، اخذ بورسیه و تحصیل در خارج از کشور، برگزاری کلاس های زبان مطابق با استانداردها و آداب و رسوم ملی و زبان پیرامون آن از دیگر موارد است.

* اطلاعات دانش آموزان را هدف قرار دهید

یکی دیگر از ایده های برنامه آموزشی و سرگرمی آژانس، معرفی برنامه ها و سبک زندگی کشور خود به دانش آموزان ایرانی است. دانش آموزان باید به همان شیوه رفتار کنند و همان لباس و نجابت را رعایت کنند که دانش آموزانشان در کشور خود انجام می دهند.

این وضعیت در سفرهایی که دانشجویان به خارج از کشور انجام می دهند بیشتر مشهود است و نکته قابل توجه این است که برخی از این دانشجویان به دلیل نخبه بودن و وضعیت مالی عالی در این برنامه ها قرار می گیرند. یعنی سرمایه علمی و مالی کشور تحت سلطه است.

یکی از مدیران سابق آموزش و پرورش در این باره به خبرنگاران فارس گفت: ارتباط مدرسه را به مسئولان مدرسه ابلاغ نکرده ایم. آنها خط قرمز را نمی دانند و گاهی اوقات وقتی آژانس به سراغشان می آید، فکر می کنند زمانی برای برقراری ارتباط وجود دارد. اما این آژانس ها از طریق مدارس ملی به اهداف خود می رسند.

به گزارش پایگاه خبری اخبار خوب به نقل از فارس، به نظر می رسد نظارت بر کار آموزش و پرورش دستگاه ها مغفول مانده است به طوری که مسئولان آموزش و پرورش و وزارت امور خارجه.

انتهای پیام/