رفتن به نوشته‌ها

آنها درباره سلامتی شما چه چیزی را فاش می کنند؟


مردی ناخن های پای خود را نشان می دهد

بدن ما شاخص های زیادی دارد ، اینها متغیرهایی هستند که معمولاً تحت ارزیابی عادی یا تقریباً عادی وضعیت سلامت و رفاه فرد قرار می گیرند. یکی از امیدوارکننده ترین شاخص ها در ارزیابی سلامت سیستمیک و عملکرد منظم افراد ، میخ هستند.

مردم معمولاً ناخن های خود را به طور مرتب کوتاه می کنند ، اما آیا در هنگام کوتاه کردن ، آنها را به تصویر می اندازند؟ آخرین باری که در هنگام کوتاه کردن ناخن های خود خوب نگاه کردید کی بود؟

سنبله ها نشان دهنده چیست؟

ناخن های شما می تواند اطلاعات زیادی در مورد سلامت شما نشان دهد. ناهنجاری های ناخن سرنخ جالبی در مورد برخی بیماری ها است که بیشتر اوقات نمی شناسید. اما برای اینکه بدانیم چگونه آنها عیوب را آشکار می کنند ، باید کمی بفهمیم که در ناخن ها چه چیزی طبیعی و غیر طبیعی است. بیایید بیاموزیم که چگونه ناخن های شما می توانند سرنخ هایی در مورد سلامت شما نشان دهند. ما در مورد چگونگی تغییر رنگ ، ظاهر ، شکل و بافت ناخن ها در مورد سلامت کلی شما بحث خواهیم کرد.

بازنمایی طبیعی ناخن های دست

ناخن ها معمولاً ظاهری صورتی کم رنگ دارند. در انتهای نزدیک صفحه ناخن ، هلالی سفید رنگ به نام هلال وجود دارد. ناخن های دست و پا ، در شرایط عادی ، عاری از هرگونه فرورفتگی یا ارتفاع هستند. آنها دارای قوام یکنواخت و بافت صاف هستند.

10 نوع مختلف ناهنجاری ناخن

سرطان خون

وضعیتی که معمولاً به عنوان تغییر رنگ سفید شناخته می شود. این کلمه از کلمات یونانی (leuco) به معنی سفید و (اونیکس) به معنی میخ گرفته شده است. وقوع آن به دلیل تجمع ذرات بزرگ کراتوهیالین است. این به طور طبیعی رنگ صورتی کم رنگ بستر ناخن را پوشانده است. ظاهر لکه های سفید در انواع مختلف ممکن است متفاوت باشد. آنها اغلب:

  • نقاط حک شده
  • نوارها و خطوط گسترده ای در سراسر ناخن.
  • نقاط بزرگتر

این رگه ها و لکه های سفید با هرگونه آسیب بستر ناخن یا آسیب دیدگی مانند سکته مغزی از هر جسم سخت ایجاد می شود. علت نیز می تواند هرگونه واکنش آلرژیک و جراحی پلاستیک غیر ضروری مکرر باشد.

هرگونه صدمه به ناخن ممکن است به صورت یک ناحیه بزرگتر در وسط ظاهر شود. واکنشهای آلرژیک بیشتر به صورت خوشه ای از نقاط پراکنده ستاره ای در سراسر ناخن ظاهر می شوند. نقاط کوچک ریز با کمبود روی و کلسیم در ارتباط هستند. ژل ها ، براق کننده ها و تونیک ها حاوی مواد شیمیایی واکنشی هستند که ممکن است باعث عفونت قارچی ناخن شوند ، ظاهری شبیه وب سفید.

تری نیل

این ناخن ها 80٪ کل ساختار ناخن را کدورت شیشه آسیاب شده تشکیل می دهند. Lunula تار است و یک نوار کوچک از ناخن معمولی با زمینه صورتی در حدود 0.5-3 میلی متر عرض کل نوار ظاهر می شود.

این افزایش بیشتر در بیماران مبتلا به بیماریهای سیستمیک زمینه ای ظاهر می شود که مهمترین آنها سیروز (بیماری کبد) ، نارسایی مزمن کلیه و نارسایی احتقانی قلب است. در بیوپسی ناخن مشاهده شد که افزایش قابل توجهی در رشد بافت همبند و کاهش شدید رگ های خونی وجود دارد.

ریچارد تری در سال 1954 ناخن های سفید را در 82 نفر از 100 بیمار مبتلا به سیروز کبدی توضیح داد. نگاهی سریع به این ناخن ها با سایر بیماری های سیستمیک مانند دیابت نوع 2 و جذام نیز مرتبط است.

نیم و نیم میخ

ناخن های نیم و نیم به ناخن های لیندسی نیز معروف هستند. ناخن های لیندسی مرز تیز بستر ناخن را به قسمت سفید مجاور و قسمت دیگر با پایه قرمز ، صورتی یا قهوه ای دارند. علاوه بر این تغییرات ، رنگدانه ملانین اضافی نیز در واحد ناخن لومینال مشاهده می شود.

سندرم ناخن جدیدی به نام نیمه ناخن و نیم ناخن در 25 بیمار مشاهده شد. بیست و چهار نفر از این بیماران شواهدی از بیماری کلیوی و 21 نفر آزوتمی داشتند. الگوی سفیدی بستر ناخن پروگزیمال و بستر ناخن دیستال با رنگ قرمز ، صورتی یا قهوه ای که 20 تا 60 درصد طول ناخن را اشغال کرده است ، باید احتمال آزوتمی را هشدار دهد. این الگو متفاوت از میخ سفید سیروز است که تری توضیح داد.

لیندسی ، 1967

این تغییرات رنگدانه ای در ناخن ها در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه مشاهده می شود.

خطوط مورچ

زوج خطوط عرضی سفید روی ناخن ها ظاهر می شود. مورک ابتدا نوارهای باریک دوگانه را در 65 بیمار مبتلا به کمبود آلبومین انسانی توصیف کرد. مطالعات نشان داده اند که این میله های افقی سفید با سطح آلبومین سرم کمتر از 2.2 گرم در 100 میلی لیتر ارتباط دارند.

این ناخن ها در حالت برآمدگی کلاسیک ظاهر می شوند ، زیرا فشار مداوم به بستر زیر ناخن وارد می کنند و با ایجاد فشار بر عروق ، قرمزی (قرمزی) را کاهش می دهند. معمولاً دو نوار افقی به موازات یکدیگر و ماه آنتن وجود دارد. آنها توسط یک میخ طبیعی صورتی کم رنگ جدا می شوند. بدون گودال یا فرورفتگی نشان می دهد و معمولاً در ناخن دوم ، سوم و چهارم یافت می شود. به ندرت در تصاویر کوچک یافت می شود

خطوط

آنها به خطوط رینولدز معروف هستند. این خطوط 1-2 میلی متر طول دارند و به موازات ماه حرکت می کنند. شایع ترین علت این خطوط مسمومیت با آرسنیک است. آنها معمولاً با اعمال فشار بر بستر ناخن ناپدید می شوند. این به طور کلاسیک با مسمومیت با فلزات سنگین و در بیمارانی که تحت جلسات شیمی درمانی منظم قرار می گیرند ، همراه است. خطوط می با رشد ناخن رشد و ناپدید می شوند.

خطوط بو

رگه های Beau به صورت لبه های دندانه دار روی ناخن ها ظاهر می شوند. به صورت افقی روی صفحه ناخن حرکت کنید. وقوع آنها به عفونت های مکرر ، جلسات شیمی درمانی منظم و مانیکور مکرر بستگی دارد. این عوامل باعث آسیب به ماتریس ناخن در حال توسعه می شوند. رشد ناخن کند شده و رشد ناخن کاهش یافته 3 میلی متر در ماه است. وقفه ای در تقسیم سلولی در ماتریس ناخن وجود دارد که ظاهر چشمگیری به آن می بخشد.

ناخن های قاشق شکل

Koilonychia یک اصطلاح پزشکی است که برای ناخن های افسرده یا ناخن های مقعر شکل استفاده می شود. پیش نیاز این ناخن های قاشق شکل ، کم خونی فقر آهن مزمن است. میخ ها در مرکز با لبه های برآمده و معکوس بیرونی فشرده می شوند. قسمتهای جانبی و دیستال ناخن هستند
از بستر ناخن جدا می شود.

پیچ های زیگزاگ

ضربات ناخن با بیماری های قلبی و ریوی ارتباط دارد. ناخن ها شبیه قاشق معکوس هستند. مکانیسم چسبندگی شامل اتساع رگهای خونی در نواحی دور دست انگشتان و در نتیجه تشکیل بافت همبند بیش از حد است.

ملانونیچیا ملاس

ملانوز تغییر رنگ صفحه ناخن به رنگ قهوه ای مایل به سیاه است. ملانین مسئول تغییر رنگ است. ملانوسیت ها در بستر ناخن یافت می شوند و بیشتر در حالت آرام و غیر فعال هستند. هرگونه استرس ، ضربه یا التهاب باعث تولید بیش از حد و ترشح ملانین می شود. نژادهای تیره رنگ ، مانند سیاه پوستان ، آسیایی ها ، خاورمیانه ای و اسپانیایی تبارها بیشتر متاثر می شوند.

آنیکولیز

یک وضعیت بالینی که به شل شدن یا جدا شدن ناخن یا ناخن پا از بستر اصلی ناخن اشاره دارد. نازک شدن از نوک ناخن شروع می شود و در جهت معکوس به سمت انتهای پروگزیمال در طول دوره زمانی پیشرفت می کند.

آخرین افکار

ناخن ها شاخص کلاسیک سلامت انسان هستند. هرگونه ناهنجاری در آنها علامت هشداردهنده تداوم بیماری است. معاینه فیزیکی در عمل پزشکی شامل ناخن است که جزء مهمی از یک معاینه فیزیکی جامع است. در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری ، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

منابع

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *