آموزش مهارت ها؛ حلقه های گمشده بازاریابان و جویندگان کار – سایت خبر خوب


گروه دانشگاه خبرگزاری فارس; یکی از معضلات غیرقابل انکار وجود بیکاری در جامعه است که تاکنون اقداماتی برای رفع آن انجام شده است اما بیکاری همچنان سایه سنگینی در بین جوانان کشور است.

با توجه به وجود جمعیت تحصیلکرده در کشور به ویژه آموزش عالی، حل معضل بیکاری آسان نیست، بدیهی است که سال هاست راه حل هایی برای این جوانان وجود دارد که باید به سمت جلو حرکت کرد. با ایجاد اشتغال

جوانان دارای تحصیلات عالی باید بتوانند برای خود شغل ایجاد کنند و افراد متعددی را در منطقه خود به کار گیرند.

با این حال، زمانی می توان این کار را انجام داد که جوانان تحصیل کرده در کشور مهارت هایی را در چنته داشته باشند که می توانند برای مثال کسب و کار یا شغل ایجاد کنند.

بنابراین نظام آموزش عالی ما به یک ظرفیت اولیه رسیده است و وزیر علوم از همان ابتدای معرفی برنامه خود در مجلس شورای ملی و پس از آن در سخنرانی ها و برنامه های مختلف بر این موضوع تاکید کرده است.

وزیر علوم مهارت های دانشگاهی را مهم می داند و پیشرفت به سمت مهارت های پایه را اجتناب ناپذیر می داند.

از ماهرترین دانشگاه های کشورمان می توان به دانشگاه های فنی و حرفه ای اشاره کرد که فارغ التحصیلان این دانشگاه بسیار ماهر هستند و طبق آمار درصد زیادی از این فارغ التحصیلان قادر به ایجاد شغل برای خود هستند.

وی در این زمینه با هادی محمدی زرندینی، عضو هیئت علمی دانشگاه فنی و حرفه ای و رئیس دانشکده فنی و حرفه ای پسران انقلاب اسلامی تهران گفت و گو کرد تا ضرورت آموزش عالی در دانشگاه فنی و حرفه ای را ببینیم. کشور. حرکت به سمت مهارت محوری بینش محمدی زرندینی.

* مهارت های پایه در کشورهای توسعه یافته در سراسر جهان

فارس: ابتدا اجازه دهید نگاهی به بحث شایستگی‌های اصلی در دانشگاه‌های پیشرفته دنیا بیاندازیم. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که مهارت های اساسی در یک کشور توسعه یافته چیست؟

محمدی زرندینی: بررسی سیستم های طبقه بندی مشاغل در کشورهای توسعه یافته نشان می دهد که فهرست دانش و مهارت های مورد نیاز برای دستیابی به بسیاری از مشاغل تخصصی بیش از صلاحیت ها، مهارت های عمومی و تخصصی نیاز دارد. مهارت آموزی و نیاز به آموزش فنی و حرفه ای در کشورهای توسعه یافته بسیار رایج است و به بخش آموزش به عنوان سرمایه گذاری می نگرند تا هزینه در آن، این توجه و اهمیت در مسابقات مهارتی سالانه در کشورهای مختلف مشهود است. صادقانه مشاهده کرد

همه این تلاش ها نشان دهنده اهمیت این موضوع در جامعه در توسعه نیروی انسانی و مشارکت فعال در ترویج محصولات و رقابت در کشور است.-ثروت جهانی در کشور.

* مخالفت با طرح اقتصادی نسخه ای از بهبود بحران

فارس: مشکل دانشگاه ما چیست؟
محمدی زرندینی:
خدا را شکر در چند سال اخیر این موضوع با ما در میان گذاشته شده است و به دلیل تحریم های متعدد در آن سال ها به ویژه اجرای طرح اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری به عنوان راهکاری برای مقابله با این بحران ها مطرح کردند. شرایط خوب پیش رفت

فرمان خداوند همواره بر لزوم آموزش مهارت ها برای گشودن راه های جدید و غلبه بر چالش های پیش روی ما تاکید داشته است.

* مهارت های پایه در دانشگاه های کشور مورد نیاز است

فارس: با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تاکید مقام معظم رهبری بر تولید و ایجاد اشتغال در عنوان سال، توجه به نیازهای مهارت های اساسی در کشور چقدر برای شما مهم است.

محمدی زرندینی: وضعیت فعلی بازار کار، ساختار جمعیتی و نبود کاریابی و این مسائل وضعیت ما و کمبود شغل را به ما نشان می دهد، به یکی از بزرگترین مشکلات جامعه ما تبدیل شده است که مطمئناً فرهنگی را به همراه خواهد داشت. تنوع اجتماعی و فرهنگی پرداختن به این چالش یعنی بیکاری نیز مستلزم اتخاذ سیاست های موثر برای رفع این معضل است.

فارس: مثلا چه سیاستی؟
محمدی زرندینی:
در سال‌های اخیر در برنامه توسعه کشور تاکید شده است که می‌خواهیم با ارائه مسکن ارزان قیمت و حمایت وام، بازار کار را رونق دهیم، اما این امر موثر نبوده است، بنابراین باید اقتصاد درون‌زا داشته باشیم که یکی از دلایل اصلی آن است. عواملی که بر ارزش آن تأثیر می گذارد انسانیت است و بازده انسانیت باید با آموزش افزایش یابد و مربیگری فنی و حرفه ای در این زمینه به شرط ارائه تئوری و کاربرد ممکن است موفق باشد.

فارس: این آموزش ها چگونه کار می کند؟

محمدی زرندینی: کارآفرینی بخشی از اهمیت آموزش فنی و حرفه ای، آموزش نیروهای ماهر برای بازار کار از یک سو و همچنین ایجاد شغل با آموزش های ارائه شده از سوی دیگر برای ایجاد شغل برای مردم است.

اکثر فارغ التحصیلان دانشگاه های فنی و حرفه ای به دلیل آموزش مهارت های فنی و حرفه ای مورد نیاز در کارگاه ها، پشت دفاتر سازمان های دولتی زندگی نمی کنند، بنابراین با پول اندک به خوداشتغالی و کارآفرینی تبدیل می شوند یا جذب بازار کار و صنعت می شوند.

فارس: سرفصل های آموزش فنی و حرفه ای چیست؟

محمدی زرندینی: آموزش های فنی و حرفه ای در زمینه های خدماتی، فرهنگی، هنری و کشاورزی و مطابق با استانداردهای بین المللی ارائه می شود.

* تغییر نگرش خانواده ها و جوانان نسبت به دانشگاه فنی و حرفه ای

فارس: ثبت نام در دانشگاه های فنی و حرفه ای در گذشته چندان بالا نبود، اما با تحول فرهنگی، ثبت نام بیشتر شده است، الان چطور؟

محمدی زرندینی: خوشبختانه با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مدیریت هوشمندانه مدیران دانشگاه های فنی و حرفه ای، نگرش خانواده ها و جوانان نسبت به مهارت آموزی تغییرات مثبتی را به دنبال داشت. تعداد دانش آموزان با استعداد در کشور که اهمیت آموزش مهارتی را به عنوان پیوندی نامرئی بین بازار کار و جویندگان کار نشان می دهد.

* آمادگی برای رفع نیازهای بازار کار

فارس: از دانشگاه خود بگویید; در هنرستان های فنی و حرفه ای انقلاب اسلامی برای این موضوع چه کردید؟

محمدی زرندینی: دانشکده فنی و حرفه ای پسران انقلاب اسلامی با سابقه ۴۰ ساله آموزش فنی و حرفه ای و انواع مهارت های علمی و فرهنگی با کادر آموزشی و اداری بیش از ۴۵۰ و تقریباً ۴۵۰۰ دانشجو از ۱۸ هیئت علمی و ۱۷ نفر. این مرکز با هدف توسعه و ایجاد محیطی مساعد برای ارتقای آموزش های مهارتی، تلاش می کند با آموزش بیش از ۳۰۰۰۰ فارغ التحصیل در رشته های مختلف فنی و حرفه ای، سایتی در زمینه آموزش فنی در چارچوب استانداردها و کیفیت بین المللی ایجاد کند. دارای یک بخش است و نیازهای بازار کار را برآورده می کند.

* برنامه های قابل اجرا برای نیازهای بازار کار

فارس: گفتید که دانشکده انقلاب اسلامی با اجرای این برنامه ها برنامه هایی را برای پاسخگویی به نیاز بازار کار اجرا کرده است، لطفا در مورد این برنامه ها نیز توضیح دهید.
محمدی زرندینی:
ضمن اینکه جنبه های متعددی از تدریس دانشگاهی را در نظر می گیریم، وجه اول بحث «دانش» بین محورهای آموزشی و پژوهشی است که این دو محور در دانشگاه های فنی و حرفه ای در تغییر رشته ها و به روز رسانی آنها به خوبی دنبال می شود. .

دومین فعالیت در این زمینه موضوع «مهارت ها» است که در دانشگاه های نسل سوم و چهارم دنیا، مهارت های توانمندسازی دانشجویان برای ورود به بازار آسا ضروری است. نقش دانشگاه در کنار مسئولیت اجتماعی ایجاب می کند که دانشجویان مهارت های لازم برای ورود به بازار کار را داشته باشند.

* ۷۰ درصد فارغ التحصیلان دانشکده فنی و حرفه ای پسران انقلاب اسلامی تهران جذب بازار کار می شوند.
فارس: آیا آماری وجود دارد که بدانیم به طور کلی چند درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه فنی و حرفه ای وارد بازار کار می شوند؟ و کارآفرینی فارغ التحصیلان این دانشگاه چه می تواند باشد؟

محمدی زرندینی: مهارت آموزی از دیرباز موضوع اصلی و اولویت سیاست آموزش عالی کشور بوده است و اگر بخش مهارتی متناسب با نیاز جامعه توسعه یابد، آینده دستاوردهای دانشجویان دانشگاه را تضمین می کند. در مقابل، طبق آمار، امروزه بین ۶۵ تا ۷۰ درصد دانشجویان جذب بازار کار می شوند.

اکثر این فارغ التحصیلان در پشت دفاتر سازمان های دولتی قرار نمی گیرند، زیرا قبلاً در زمینه مهارت های فنی و حرفه ای مورد نیاز برای کارگاه ها و کار و کارآفرینان کم درآمد آموزش دیده اند یا جذب بازار کار و صنعت شده اند.

* برگزاری دوره های مقدماتی برای داوطلبان و خانواده های آنان در دانشگاه فنی و حرفه ای
فارس: در چند سال اخیر خانواده‌ها و داوطلبان ورود به دانشگاه به هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و به‌طور کلی دانشگاه‌های مهارتی نرفتند و شاید بتوان گفت افرادی با سوابق علمی ضعیف برای ورود به این دانشگاه‌ها یا دانشکده‌ها تربیت شدند. سال آیا فرهنگ اخیر به گونه ای ایجاد شده که هر خانواده ای بتواند این دانشگاه را قبول کند؟

محمدی زرندینی: به اعتقاد من باید فرهنگ سازی و تبلیغات برای سوق دادن دانش آموزان به سمت رشته های فنی و حرفه ای در سطوح مختلف انجام شود تا افراد تحصیل کرده همان مهارت هایی را داشته باشند که مورد علاقه آنها باشد تا در زندگی و شغل آنها تأثیر بگذارد. با توجه به این امر دوره ها و بازدیدهای مختلفی برای دانش آموزان دبیرستانی در نظر گرفته شده است که با حضور در دانشکده به خوبی از روند کار مهارتی در داخل گروه آشنا شده و تشویق به حضور در دانشگاه های فنی و حرفه ای می شوند.
فارس: اصولا چگونه وارد دانشگاه خود می شوید و چقدر می توانید در این دانشگاه تحصیل کنید؟
محمدی زرندینی:
پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای از طریق آزمون‌های سراسری و معدل انجام می‌شود که سالانه توسط سازمان سنجش آموزشی کشور برگزار می‌شود. مقطع کاردانی اصلی ترین جاذبه برای دانشجویان این مرکز است، اما در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد امکان ادامه تحصیل نیز وجود دارد.

انتهای پیام/