آموزش خودکارآمدی برای زنان سرپرست خانوار


به گزارش همشهری آنلاین، سازمان بهزیستی کشور از راه اندازی طرح ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار تحت مدیریت این سازمان خبر داده است. این طرح که قرار است طی ۲۰ ماه مهارت های لازم برای ایجاد شغل را به این افراد بیاموزد و آنها را مستقل کند و مشاغل پایدار را برای آنها فراهم کند، افرادی که در چرخه نیاز و حمایت مالی سازمان های بهزیستی قرار دارند را حذف می کند.

به گفته معاون سازمان بهزیستی در کشور، این طرح با بنیاد برکت در مرکز اجرایی فرمان امام فعالیت می کند.

در حال حاضر ۹۷ درصد از زنان سرپرست خانوار تحت خدمت سازمان بهزیستی که شامل ۲۵۸ هزار و ۸۰۰ خانوار می شود مستمری ماهانه دارند و این اولین بار نیست که این سازمان با ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست اقداماتی را برای رفاه کشور انجام می دهد. از خانواده ها اجرای این طرح در تمام دوره‌های عمر این سازمان به اشکال و روش‌های مختلف انجام شد، اما اغلب نتایج با انتظارات مطابقت نداشت.

«زهرا یوسفی» کارآفرین و مربی مهارتی که سال هاست کارگاه های مهارت آموزی را برای زنان سرپرست خانوار برگزار می کند، می گوید: سازمان ها و نهادهای دولتی اغلب برای آموزش تولید و تولید یک محصول، آموزش های کسب و کار و مهارت را خلاصه می کنند. اما در واقع، این آموزش به تنهایی نمی تواند ثبات یک شرکت را تضمین کند. محاسبه سود و زیان، نحوه به دست آوردن و دسترسی به منابع اولیه تولید، فرآیند تولید به روش کارآمد، برندسازی و یافتن بازار و در نهایت فروش محصول و کسب درآمد مجموعه ای از الزامات است. برای ایجاد یک چرخه کاری پایدار در نظر گرفته شد و به دانش آموزان آموزش داده شد. در غیر این صورت اگر مردم نتوانند در مرحله ای دیگر خود را از آب بیرون بکشند، نمی توانند وارد بازار کار و کسب درآمد شوند.

یکی دیگر از عواملی که این کارآفرین به آن اشاره می کند، رفاه آموزشی است که بیشتر زنان از آن عبور کرده اند: «زنان در رده کم درآمد اغلب آموزش دیده یا حداقل هنر و مهارت های انجام یک یا چند مورد را آموخته اند. با آموزش اصول کلی این مهارت ها مانند خیاطی، گلدوزی، قالی بافی و … نوع کار را متوجه می شوند و می دانند چه کار کنند. اما چیزی که اکثر آنها نمی دانند و نیاز به آموزش دارند این است که بازار پیدا کنند و به طور کلی محصولی را انتخاب کنند که بازار خوبی داشته باشد.

۲۰ ماه حمایت از مروجین

وی ادامه داد: مشاغل کوچک، مشاغل خانگی، کارگاه های کوچک محلی مانند خیاطی و قالی بافی و آشپزخانه برای تهیه غذای سرد و گرم در منزل از جمله مشاغلی هستند که آموزش بهزیستی و آموزش زنان روسای ادارات را آغاز کرده اند. خانه سرپوشیده.”

«محمد نصیری» معاون سازمان بهزیستی کشور با بیان این مطلب با اشاره به هدف اصلی این طرح اشتغالزایی گفت: ایجاد اشتغال در این طرح برای ما مهم است اما علاوه بر آن، تقویت جایگاه و کار، حقیقت این کار را به دنبال دارد، زیرا تنها از این طریق می توان گفت که این افراد آموزش دیده می توانند از چرخه حمایت خارج شده و به طور موثر در جامعه فعالیت کنند.”

آموزش خودکارآمدی برای زنان سرپرست خانوار

این مهارت ها به صورت فردی یا گروهی به افراد تحت پوشش آموزش داده می شود. به گفته نصیری، بنیاد برکت از طرح های رفاهی حمایت می کند. نصیری گفت: این تفاهم نامه در راستای اجرای اصل ۵۷ قانون احکام دائمی، سیاست کلی تامین اجتماعی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در فروردین ۱۳۰۱ و اصول ۳، ۲۱ و ۲۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است. ایران سیاست کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه اشتغال زایی و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و خانواده برای کاهش فقر مطلق و ایجاد مشاغل دائمی برای افزایش و توسعه فرصت های شغلی را امضا کرد.

نماینده سازمان بهزیستی در کشور همچنین اظهار داشت: از کاندیداهای موجود در سازمان افراد واجد شرایط معرفی می شوند. تامین اعتبار طرح های اشتغال زایی، پرداخت عوارض تسهیل گری، نظارت و کنترل بر اجرای طرح های نظارت بر شرایط کار و دسترسی در سامانه اطلاعاتی کنترل متقاضیان بخشی از فعالیت های بهزیستی در این طرح است. مروجین بنیاد برکت در طول اجرای این طرح و نظارت بر امور مربوط به آنها در کنار کارآفرینان و جویندگان کار هستند.

به گفته نصیری، پیش بینی می شود شروع این طرح ۲۰ ماه طول بکشد تا کار به ثبات برسد و در این مدت تسهیلگران و معاونان آموزشی آموزش های لازم را به مردم و کمک های اجتماعی برای تامین اجتماعی ارائه کنند. تولید و چرخه تجاری

همچنین به گفته نصیری، هر ۶ ماه یکبار کنترل و تهیه گزارش اجرای طرح برای پرهیز از گذر از مراحل مختلف و کاهش خطا در زمان تحلیل انجام می شود.