آمریکا و اروپا به خواسته های ایران نزدیک می شوند چرا زمان به نفع آمریکا نیست؟ | ایران بالاترین سطح استقلال را نشان داده استبه گزارش همشهری آنلاین به نقل از فرهیختگان، سید محمد مرندی گفت: پس از کنفرانس آستانه در تهران، دیدیم که رئیس جمهور فرانسه به مدت دو ساعت با رئیس جمهور ایران صحبت کرد و از سوی دیگر کشورهای عضو این مجمع نیز حضور دارند. اتحادیه اروپا به ایران پیام می‌دهد، یعنی دولت‌های برخی کشورهای اتحادیه اروپا خواستار ارسال گاز و نفت از ایران با وجود تحریم‌ها شده‌اند، بنابراین شرایط سخت است.» آمریکا و اروپا و سخت‌تر خواهد بود. .

از مرندی درباره پیش نویس اخیری که بورل در مقاله خود از آن صحبت کرده است، پرسیدیم که آیا خواسته های ایران در این لایحه گنجانده شده است؟ وی در پاسخ تاکید کرد: مطالبات ایران تغییری نکرده است، اگرچه شرایط معیشتی و فروش نفت در ایران بهتر شده است، اما ایران مطالباتی فراتر از توافق اعلام نکرده است.

وی در ادامه درباره ضمانت‌های درخواستی ایران از زمان آغاز مذاکرات برای احیای برجام گفت: ایران به تضمین‌هایی نیاز دارد که دولت بایدن به مسئولیت‌های خود عمل کرده و آن‌ها را به درستی اجرا کند. برجام این تضمینی است که ایران می‌خواهد. تضمینی فراتر از برجام و یا تضمینی برای دوران پس از بایدن نیست، اما دولت آمریکا هنوز با آنها موافقت نکرده است و این نشان می دهد که اگر ایران تضمین های لازم را دریافت نکند، اجرای برجام دوباره با شکست مواجه خواهد شد. همانطور که دفعه قبل انجام داد.

آمریکا و اروپا به برجام نیاز دارند

این تحلیلگر سیاست خارجی همچنین با اشاره به شرایط سخت غرب و آمریکا می گوید: این فشارها و این ناکامی های سیاسی و مشکلات اقتصادی و بحران اروپا متوجه غرب است که او ایجاد کرد. کشورهای عضو ناتو اوکراین را تحریک کردند و به نازی ها کمک کردند و طی ۶-۷ سال ۱۵ یا ۱۶ هزار روس اوکراینی را در شرق اوکراین کشتند و در نهایت روسیه دست به اقدام نظامی زد. روسیه مانند ونزوئلا، کوبا، لیبی، عراق، افغانستان و فلسطین نیست. آنها هم اکنون با بحرانی که خود ایجاد کرده بودند مواجه بودند. در این شرایط به ما نیاز دارند، ما هم منتظریم ببینیم اراده سیاسی برای احیای برجام می بینیم یا نه.

زمان با آمریکا مهربان نیست

درباره تغییرات اعمال شده در برنامه های مختلف از ابتدای مذاکرات پرسیدیم و گفتیم که موضع آمریکا و اروپا در قبال این تغییرات چیست؟ مرندی گفت: از ابتدای مذاکرات در وین تاکنون چندین بار مواضع آمریکا و اروپا تغییر کرده و بارها مجبور به عقب نشینی از افراط در مذاکرات شده اند و گاه افراط و تفریط های عجیبی صورت می گیرد. و حالا باید دید آیا آنها با خواسته های ایران در مذاکرات برای احیای برجام موافقت می کنند یا خیر؟

وی ادامه داد: در وین تغییرات متعددی را پذیرفتند، پس از آن که وین تغییر دیگری را پذیرفت. با این حال، اکنون آنها به آنچه برای ایران قابل قبول است نزدیک شده اند، اما باید انتظارات ایران را برآورده کنند. الان هم نمی توانند زمان بخرند، زیرا نفت و گاز ما نیاز فوری دارد و در بحران است.

وی خاطرنشان کرد: در واقع با روندی که در ایران وجود دارد، اقتصاد مردم به تدریج بهبود می یابد، در واقع نفت و گازی که می فروشیم، پس از پرداخت بدهی به یک سال گذشته، به تدریج اثر مثبت خواهد داشت. در مورد اقتصاد، غرب این را می‌داند، پس زمان به نفع آنها نیست، اما باز هم تاکید می‌کنم، این به این معنا نیست که ایران موضع خود را تغییر داده یا خواسته‌های جدیدی اعلام کرده است، چیزی شبیه به آن، ایران فقط می‌خواهد مطمئن شود که این کار را نمی‌کند. تاریخ را تکرار کنیم، کاری که در سال ۲۰۱۵ و بعد از آن با ما انجام داد، یعنی اینکه آنها برجام را نقض کردند و از آن کنار رفتند.

آمریکا مجبور به عقب نشینی شد

همچنین در گفتگو با سید محمد مرندی گفتیم که بورل در مقاله خود عنوان کرده که در لایحه جدید تضمین ها و تعهداتی را که ایران می خواهد به او می دهیم. مرندی گفت: شاید این ادعاها برای ایجاد فضا برای مقصر دانستن اولی باشد اما اگر تضمین جدی باشد احتمال توافق بیشتر می شود.

وی ادامه داد: آمریکایی ها از ابتدا راه ارعاب را انتخاب کردند. از اول هم می گفتند این آخرین قبض است، قبول کنید وگرنه قبض نمی شود. یا مهلت تعیین می کنند و می گویند بعد از یک تاریخ خاص صحبت کردن فایده ای ندارد. اما مجبور شدند عقب نشینی کنند.”

وی افزود: آمریکایی ها و غربی ها به دروغ می گویند بحث مذاکره با ایران این است که سپاه تروریست است، اما موضوع واقعی ضمانت و تحریم است. من می خواهم از این واقعیت فرار کنم که هنوز تضمین های لازم را نداده ام. این تضمین ها ضروری است تا مردم بتوانند زندگی آرام تری داشته باشند. همچنین لغو همه تحریم ها امکان پذیر نبود و به درستی لغو یا لغو تحریم ها را نپذیرفتند. یک روز غربی ها می گویند سپاه مشکل مذاکرات است یا روز دیگر می گویند ایران خواسته هایی فراتر از برجام دارد و از رئیس جمهور آمریکا می خواهد که دولت بعدی را تضمین کند. حتی اگر اینطور نباشد، ایران نیاز به ضمانت هایی تحت اختیارات رئیس جمهور فعلی آمریکا و در دوران تصدی او دارد. آنها برای گمراه کردن افکار عمومی و افکار مردم ایران از طریق رسانه های فارسی زبان دولت غربی و همپیمانانش در رسانه های خود چنین اظهارات نادرستی را منتشر می کنند. اما این اختراعات تاثیری بر میز مذاکره ندارد، زیرا ایران تجربه میز مذاکره در سال ۲۰۱۵ را دارد، تجربه تلخ نقض برجام توسط اوباما با معاونش بایدن و برچیدن برجام توسط ترامپ هنوز زنده است. . ما اگر توافق بدی امضا کنیم، مطمئن باشید که آمریکایی‌ها فوراً از آن سوء استفاده خواهند کرد و چون برای برنامه هسته‌ای محدودیت قائل می‌شویم، مقداری از فایده خود را از دست می‌دهیم. ما باید از ابزارهایی که در اختیار داریم بهترین استفاده را ببریم، زیرا اگر با یک توافق بد موافقت کنیم، اولین افرادی که به ایران حمله می کنند، افرادی خواهند بود که می گویند بلافاصله توافق را امضا می کنند.

ایران بالاترین سطح استقلال را نشان داده است

مشاور تیم مذاکره کننده در پایان این گفت وگو درباره انعطاف ایران در مذاکرات احیای برجام نیز گفت: ایران انعطاف زیادی از خود نشان داده و می داند که غرب و آمریکا خوب هستند. دیپلمات‌های اروپایی بارها به افراد مختلف در بخش خصوصی گفته‌اند که اگر در اروپا بود، تا کنون با ایران قرارداد امضا می‌کردیم و خواسته‌های ایران را می‌پذیرفتیم.