رفتن به نوشته‌ها

آشنایی با ضربان ساز (باتری قلب) ، برنامه ها و موارد استفاده


آشنایی با ضربان ساز (باتری قلب) ، برنامه ها و موارد استفاده

باتری قلب هنگامی که افراد ضربان نامنظم قلب دارند ، ممکن است به آنها توصیه شود برای استفاده از باتری قلب به متخصص مراجعه کنند که به آن ضربان ساز نیز گفته می شود.

ضربان ساز دستگاه کوچکی است که زیر پوست سینه قرار می گیرد تا به کنترل ضربان قلب کمک کند. این دستگاه برای درمان ضربان نامنظم قلب (آریتمی) ، به ویژه آهسته استفاده می شود. نیازی به گفتن نیست که کاشت ضربان ساز در قفسه سینه نیاز به یک عمل جراحی دارد.

باتری قلب (ضربان ساز)

ضربان ساز چیست؟

ضربان ساز یک دستگاه کوچک است که برای حفظ ضربان قلب و ریتم مناسب ، تکانه های الکتریکی را به عضله قلب می فرستد. ضربان ساز همچنین می تواند برای درمان سنکوپ ، نارسایی احتقانی قلب و به ندرت ، کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک استفاده شود. این دستگاه در حین جراحی جزئی به طور مستقیم زیر پوست قفسه سینه کاشته می شود. یک قلب سالم دارای ضربان ساز مخصوص خود است که ضربان قلب را تنظیم می کند. اما در برخی از افراد ، قلب به طور منظم نمی زند ، که در نتیجه مشکلی به نام آریتمی ایجاد می شود. در این حالت ، ضربان ساز می تواند آن را اصلاح کند.

انواع دستگاه های ضربان ساز

انواع مختلف ضربان ساز وجود دارد:

ضربان ساز تک محفظه:

این نوع معمولاً تکانه های الکتریکی را به بطن راست قلب شما منتقل می کند.
ضربان ساز دو محفظه: این نوع ضربه الکتریکی به بطن راست و دهلیز راست قلب شما منتقل می شود تا به کنترل زمان انقباضات بین دو اتاق کمک کند.

ضربان ساز دو طرفه:

پیاده روی دو طرفه که به آن “درمان قلبی” نیز گفته می شود ، برای افرادی که دارای نارسایی قلبی با سیستم های الکتریکی غیر طبیعی هستند مناسب است. این نوع ضربان ساز محفظه های زیرین قلب (بطن راست و چپ) را تحریک می کند تا ضربان قلب را به طور مثرتری افزایش دهد.

پزشک ضربان قلب شما را بررسی می کند. هنگامی که ضربان قلب از سطح تعیین شده پایین می آید ، ضربان ساز ضربان الکتریکی ایجاد می کند که از طریق سرب به عضله قلب می رسد. این امر باعث انقباض ماهیچه قلب می شود که منجر به تپش قلب می شود.

چه کسی به باتری قلب نیاز دارد

چه کسی به ضربان ساز نیاز دارد؟

اگر قلب در حفظ ریتم خود مشکل داشته باشد ، ممکن است برای تنظیم ضربان قلب به باتری قلب نیاز داشته باشد. البته پزشک برای اطمینان از استفاده از این دستگاه آزمایشاتی را توصیه می کند.

ضربان سازها معمولاً برای درمان موارد زیر استفاده می شوند:

• آریتمی:

این یک عارضه برادی کاردی است که ممکن است در اثر بیماری در سیستم هدایت الکتریکی قلب ایجاد شود.

• نارسایی قلبی:

این دستگاه CRT یا دو مرحله ای نامیده می شود.


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: همه آنچه باید در مورد آریتمی بدانید

قبل از عمل جراحی ضربان ساز

قبل از کاشتن باتری قلب ، از پزشک خود بپرسید که مجاز به استفاده از کدام دارو هستید. ممکن است پزشک از شما بخواهد که مصرف داروهای خاص را یک تا پنج روز قبل از عمل متوقف کنید. اگر مبتلا به دیابت هستید ، از پزشک خود بپرسید که چگونه باید داروهای دیابت خود را با این دستگاه مصرف کنید.

بعد از نیمه شب روز قبل از عمل از خوردن و آشامیدن چیزی خودداری کنید. اگر باید دارو مصرف کنید ، آن را با یک جرعه کوچک آب مصرف کنید.

چگونه پیس میکر کاشته می شود؟

کاشت ضربان ساز به دو صورت کاشته می شود:

رویکرد قلب و عروق: این متداول ترین تکنیک است. این روش در آزمایشگاه ضربان ساز یا الکتروفیزیولوژی انجام می شود.
• بی حسی موضعی (مسکن) برای بی حسی ناحیه تجویز می شود. برشی در قفسه سینه ایجاد می شود که سیم و ضربان ساز در آن وارد شده است.

سرب (سرب) از طریق یک برش وارد ورید می شود که سپس از طریق آندوسکوپی به قلب منتقل می شود.

یک سر سرب به عضله قلب متصل شده است ، در حالی که انتهای دیگر سیم (متصل به مولد نبض) در یک جیب در زیر پوست بالای سینه قرار دارد.

رویکرد نخبه: این ماده بیشتر در کودکان استفاده می شود.

این روش توسط جراح در یک مجتمع جراحی انجام می شود. بیهوشی عمومی تا زمان خواب کودک انجام می شود.

جراح یک سر سیم را به ماهیچه قلب وصل می کند ، در حالی که انتهای دیگر سیم (متصل به مولد پالس) در جیب ایجاد شده در زیر پوست در شکم است.

اگرچه درمان اپیکارد طولانی تر از روش های دیگر است ، اما تکنیک های کم تهاجمی باعث بستری شدن و بهبود سریعتر می شوند.

از جراحی کاشت باتری قلب چه انتظاری دارید؟

حدود یک تا دو ساعت طول می کشد تا دستگاه ضربان ساز در قلب کاشته شود.

روش کاشت باتری قلب

وقتی پیس میکر کاشته شود چه اتفاقی می افتد؟

1. شما در رختخواب دراز می کشید و پرستار یک مسیر داخل وریدی (IV) را در بازو یا دست شما قرار می دهد. زیرا ممکن است در طول عمل داروها و مایعات دریافت کنید. از طریق IV ، به شما دارویی داده می شود تا شما را آرام کرده و خواب آلود کنید.

2. قبل از عمل با چند مانیتور تماس می گیرید. این مانیتورها به پزشک و پرستار اجازه می دهند تا ضربان قلب ، فشار خون و سایر اندازه گیری های شما را هنگام کاشتن ضربان ساز بررسی کنند.

3. سمت چپ یا راست سینه را تراشیده و با صابون مخصوص تمیز کنید. یک کمربند در امتداد کمر و بازوها قرار می گیرد تا از تماس دستان شما با سطح استریل جلوگیری شود.

چگونه پیس میکرها کاشته می شوند؟

1. پزشک با تزریق بی حسی موضعی پوست را بی حس می کند. در ابتدا احساس خارش یا سوزش خواهید کرد. سپس تبدیل به یک دارو می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد ، برشی برای قرار دادن ضربان ساز و رانندگی ایجاد می شود.

2. پس از بریدن جیب ، پزشک از دستگاه فلوروسکوپی برای وارد کردن سرب به داخل ورید و قرار دادن آن استفاده می کند.

3. هنگامی که سرنخ ها سر جای خود قرار می گیرند ، عملکرد آنها برای افزایش ضربان قلب مورد آزمایش قرار می گیرد. این آزمایش “قدم زدن” نامیده می شود و شامل انتقال مقدار کمی از انرژی از طریق منتهی به عضله قلب است که باعث انقباض قلب می شود. هرچه ضربان قلب شما بیشتر باشد ، ممکن است قلب شما سریعتر احساس شود ، اما باید هر دردی را فوراً گزارش کنید.

4. پزشک ضربان ساز و سایر تنظیمات را تنظیم می کند. تنظیمات نهایی ضربان ساز پس از کاشت با استفاده از دستگاه خاصی به نام “برنامه نویس” انجام می شود.


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: مسدود کردن ؛ تشخیص دادن و اختلالات قلبی را به موقع درمان کنید

ضربان ساز چیست؟

یک ضربان ساز الکترونیکی قابل کاشت عملکرد یک سیستم الکتریکی طبیعی را تقلید می کند. ضربان ساز از دو قسمت تشکیل شده است:

مولد ضربه های الکتریکی: در این ظرف فلزی کوچک ، یک باتری و یک مدار الکتریکی وجود دارد که میزان ضربه های الکتریکی ارسال شده به قلب را تنظیم می کند.

اتصالات (الکترودها): یک تا سه سیم انعطاف پذیر و عایق ، هر کدام در یک محفظه یا محفظه قلب قرار گرفته و تکانه های الکتریکی را برای تنظیم ضربان قلب ارائه می دهند.

نکته مهم: دفیبریلاتورها فقط در مواقع لزوم کار می کنند. اگر ضربان قلب بسیار کند باشد (برادی کاردی) ، ضربان ساز سیگنال های الکتریکی را برای تصحیح ضربان قلب ارسال می کند.

دفیبریلاتورهای جدید همچنین دارای سنسورهایی هستند که حرکت بدن یا میزان تنفس را تشخیص می دهند و در صورت نیاز ، افزایش ضربان قلب در حین ورزش را نشان می دهد.

دو دفیبریلاتور کوچک بدون سرب که می توانند مستقیماً در قلب کاشته شوند برای استفاده در ایالات متحده تأیید شده است. از آنجا که نیازی به سرب نیست ، این دستگاه می تواند خطرات خاص را کاهش داده و به سرعت بهبود یابد.

اگرچه این نوع باتری قلب خوب و قابل اعتماد کار می کند ، اما نیاز به مطالعه طولانی مدت دارد.

محدودیت ها بعد از عمل جراحی باتری قلب

محدودیت ها بعد از عمل جراحی باتری قلب

• اجسام سنگین را بلند نکنید.

• دستان خود را بالاتر از سطح شانه قرار ندهید.

• از فعالیتهایی که نیاز به هل دادن یا کشیدن اجسام سنگین دارد ، مانند بیل زدن برف یا چمن زنی خودداری کنید.

• قبل از خستگی هر گونه فعالیتی را متوقف کنید.

تا 6 هفته بعد از عمل از گلف ، تنیس و شنا خودداری کنید.

• سعی کنید تا حد امکان برای ورزش پیاده روی کنید.

پزشک می گوید چه زمانی می توانید به سر کار برگردید.

خطرات و عوارض

عوارض جراحی کاشت ضربان ساز غیر معمول نیست ، اما می تواند موارد زیر را شامل شود:

عفونت که در آن پیس میکر کاشته می شود.

واکنش آلرژیک به رنگ یا بیهوشی مورد استفاده در حین عمل جراحی.

تورم ، کبودی یا خونریزی در محل تولد ، به ویژه اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید.

آسیب به عروق خونی یا اعصاب نزدیک ضربان قلب

مشکلات ریوی

آزمایشات قبل از عمل باتری قلب

آزمایشات قبل از کاشت باتری قلب

قبل از کاشتن باتری قلب ، چندین آزمایش انجام دهید تا علت آریتمی را دریابید. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

نوار قلب (نوار قلب):

در این آزمایش غیر تهاجمی ، سیم هایی به سنسور متصل شده اند که الکترود نامیده می شوند ، روی سینه و گاهی روی اندام شما قرار می گیرند تا تکانه های الکتریکی قلب را اندازه گیری کنند.

مانیتور هولتر:

این یک نسخه قابل حمل از نوار قلب است. این امر به ویژه در تشخیص آریتمی هایی که در زمان های غیر منتظره رخ می دهند مفید است. شما مانیتور می پوشید و وقتی فعالیت های عادی خود را برای یک یا دو روز انجام می دهید ، اطلاعات مربوط به فعالیت الکتریکی قلب شما ثبت می شود.

برخی از وسایل شخصی:

مانند ساعت های هوشمند ، مانیتورینگ نوار قلب را نیز انجام می دهند. از پزشک خود بپرسید که آیا این گزینه برای شما مناسب است یا خیر.

اکوکاردیوگرام:

این آزمایش غیر تهاجمی از امواج صوتی بی ضرری استفاده می کند که به پزشک اجازه می دهد عملکرد قلب شما را ببیند. یک ساز کوچک به نام مبدل بر روی سینه قرار می گیرد. امواج صوتی جمع آوری شده (اکو) را از قلب به دستگاهی منتقل می کند که از الگوهای موج صوتی برای ایجاد تصاویری از قلب تپنده روی مانیتور استفاده می کند.

اندازه گیری استرس:

برخی از مشکلات قلبی فقط در حین ورزش رخ می دهد. از الکتروکاردیوگرام (ECG) برای آزمایش استرس قبل و بلافاصله بعد از راه رفتن با تردمیل یا دوچرخه ثابت استفاده می شود. در برخی موارد ، اکوکاردیوگرام یا تصویربرداری هسته ای نیز انجام می شود.

مراقبت شدید

به احتمال زیاد مانیتور ضربان قلب به دلیل تداخل الکتریکی متوقف نمی شود. اما چند نکته را باید در نظر داشت:

تلفن های همراهصحبت با تلفن همراه ایمن است ، اما تلفن همراه خود را حداقل 15 سانتی متر از ضربان ساز دور کنید. تلفن خود را در جیب پیراهن خود قرار ندهید. هنگام صحبت با تلفن ، آن را روی گوش رو به طرف دیگر ضربان ساز قرار دهید.

سیستم های حفاظتی: دور زدن فلزیاب فرودگاهی با ضربان ساز تداخلی ایجاد نمی کند ، اگرچه فلز موجود در آن می تواند زنگ خطر را به صدا درآورد.

اما به یک سیستم تشخیص فلز تکیه نکنید یا به آن تکیه نکنید. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی باتری قلب ، شناسه ای دریافت کنید که نشان دهنده وجود ضربان ساز است.

تجهیزات پزشکی: اطمینان حاصل کنید که همه پزشکان و دندان پزشکان می دانند که دارای ضربان ساز هستند. برخی از روشهای پزشکی مانند MRI ، سی تی اسکن ، پرتودرمانی برای سرطان ، الکتروکوتر برای کنترل خونریزی در حین عمل جراحی و خرد کردن موج ضربه ای برای شکستن سنگهای بزرگ کلیه یا سنگ کیسه صفرا می تواند در ضربان قلب اختلال ایجاد کند.

تجهیزات تولید برق: حداقل 2 فوت (61 سانتیمتر) از تجهیزات جوشکاری ، ترانسفورماتورهای فشار قوی یا سیستم های تولید موتور بایستید.

اگر از چنین تجهیزاتی استفاده می کنید ، از پزشک خود بخواهید در محل کار خود آزمایش انجام دهد تا ببیند آیا بر ضربان ساز شما تأثیر می گذارد یا خیر.

دستگاه هایی که احتمال ضربان قلب شما را کاهش می دهند شامل اجاق مایکروویو ، تلویزیون ، کنترل از راه دور ، رادیو ، توستر ، پتو برقی ، تیغ برقی و مته برقی است.

نتایج عملکرد باتری قلبی

عواقب

استفاده از ضربان ساز باید علائم کند شدن ضربان قلب مانند خستگی ، سرگیجه و غش را بهبود بخشد.

پزشک شما باید هر سه تا شش ماه یکبار ضربان ساز شما را بررسی کند. در صورت چاق شدن ، متورم شدن یا متورم شدن مچ پا ، در صورت احساس ضعف یا سرگیجه به پزشک خود اطلاع دهید.

• باتری ضربان ساز باید پنج تا 15 سال دوام بیاورد. هنگامی که باتری تمام می شود ، برای تعویض آن باید جراحی کنید. تعویض باتری ضربان ساز اغلب سریعتر است و زمان بازیابی کمتری نسبت به کاشت ضربان ساز نیاز دارد.

از آنجایی که امروزه اکثر ضربان سازها ضربان قلب خود را با توجه به میزان فعالیت بدنی خود تنظیم می کنند ، می توانند شیوه زندگی فعال تری را از سر بگیرند.

چند بار برای نظارت بر ضربان قلب به پزشک مراجعه می کنم؟

آزمایش کامل ضربان ساز باید 6 هفته پس از کاشت پیس میکر انجام شود. تنظیماتی انجام می شود که عمر ضربان ساز را افزایش می دهد.

سپس ضربان ساز باید هر 3 ماه یکبار توسط تلفن بررسی شود تا مشخص شود که باتری چگونه کار می کند. پرستار شما نحوه بررسی ضربان ساز را با استفاده از فرستنده تلفن توضیح می دهد. یک یا دو بار در سال ، شما نیاز به معاینه دقیق تری در بیمارستان یا مطب پزشک دارید.

اگر ضربان ساز بطنی دارید ، ممکن است لازم باشد هر 6 ماه یکبار به پزشک یا بیمارستان خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید دستگاه شما به درستی کار می کند و نیازی به تنظیم تنظیمات ندارید.

مشاوره رایگان با پزشکان مجرب مرکز زیبایی و زیبایی اکسیر اکنون با ما تماس بگیرید.️

آدرس شعبه اول: یوسف آباد ، خیابان 18 ، P.O. 10

1021-880671754

1021-88557401-34

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]
منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *