آشنایی با انواع تخته سه لا موجود در بازار – سایت خبر خوب


اگر به اطراف خانه یا محل کار خود نگاهی بیندازید، خواهید دید که تقریباً تمام مبلمان چوبی از تخته سه لا ساخته شده اند. به همین دلیل این محصول یکی از پرطرفدارترین درختان است که مورد علاقه متخصصان در سراسر جهان از جمله طراحان داخلی، معماران، پیمانکاران و صاحبان خانه است.

تخته سه لا چیست؟

تخته سه لا یا تخته سه لا همانطور که از نامش پیداست تخته ای است که چند لایه چوب به هم چسبیده است. این صفحات با یک لایه چسب قوی چسبانده می شوند تا تخته ای بسیار قوی ایجاد کنند. انتخاب مواد اولیه مانند چوب، چسب استفاده شده و تعداد شمع ها کیفیت تخته سه لا را تعیین می کند.

نوع تخته سه لا بر اساس تعداد لایه ها

نوع تخته سه لا بر اساس تعداد لایه ها

تخته سه لا معمولاً در سه، پنج یا چند لایه تولید می شود که رایج ترین آنها سه لایه است. این نوع دفتر نسبت به انواع دیگر ظاهر بهتری دارد. استحکام داخلی، دوام و کیفیت تخته سه لا بستگی زیادی به فرآیند تولید دارد. بنابراین توصیه می شود پس از مطالعه عمیق برندهای محبوب بازار به صورت مجموعه ای مدات ووددر مورد خرید خود تصمیم بگیرید.

حال قبل از پرداختن به انواع تخته سه لا موجود در بازار، بهتر است روکش آن را بشناسید:

۱. ۳ میلیونیکی

تخته سه لا رایج ترین تخته سه لا در بازار است. در گذشته تخته سه لا را تخته سه لا می گفتند. زیرا نوع اول سه لایه است و تا سالیان متمادی پس از آن سازندگان این درخت این کار را انجام داده اند. تخته سه لا نازکتر از سایر انواع تخته سه لا است اما از استحکام بالاتری برخوردار است. از این بشقاب در ساخت اشیاء تزئینی استفاده می شود و در فضای داخلی استفاده می شود.

۲. تخته ۵ لایه

این محصول از چوب روکش پنج لایه ساخته شده است و در مشاغلی که نیاز به استحکام چوب ندارند استفاده می شود.

۳. تخته های ۷ لایه به بالا

انواع دیگری از تخته سه لا وجود دارد که دارای لایه های ۷، ۹، ۱۱، ۱۳ و بیشتر است. استفاده از نهال های هفت لایه بسیار رایج شده است. از این رو به آن برد چند منظوره نیز می گویند. افزایش تعداد لایه ها باعث استحکام و مقاومت درخت در برابر باد، آب و طوفان می شود. از این نوع دفتر در ساخت منازل و سقف ها استفاده می شود.

نوع تخته سه لا

نوع تخته سه لا

اگر می خواهید تمام اطلاعات مهم در مورد انواع تخته سه لا موجود در بازار و کاربرد آنها را مطالعه کنید، به خواندن این مقاله ادامه دهید تا در هنگام خرید انتخاب مناسبی داشته باشید.

۱. تخته سه لا سخت

تخته چندلای جامد با قرار دادن یک لایه عمودی در بالای آن تولید می شود که باعث استحکام و دوام بیشتر محصول نهایی می شود. در ساخت این محصول از چوب های سخت مانند توس، بلوط و افرا استفاده می شود، بنابراین نسبت به سایر انواع تخته سه لا وزن بیشتری دارد. از این محصول می توانید برای هر وسیله ای که نیاز به سیستم قوی داشته باشد و وزن زیادی را تحمل کند، استفاده کنید.

تخته سه لا از سه تا هفت لایه درخت غان، افرا، بلوط، گردو یا سایر چوب های سخت تشکیل شده است. از این نوع محصول برای مبلمان، جعبه های بسته بندی، وسایل ورزشی، آلات موسیقی و سایر مواردی که نیاز به ساختاری مستحکم دارند استفاده می شود.

۲. تخته سه لا ضخیم

فرآیند ساخت تخته چندلای نرم، مانند چوب سخت، حاصل چسباندن چند لایه چوب موازی با استفاده از چسب مصنوعی قوی است که تخته سه لا را محکم نگه می دارد. از آنجایی که این تخته برای کاربردهای سازه ای استفاده می شود، نباید سنگین باشد. بنابراین در ساخت آن از چوب های نرمی مانند کاج، صنوبر، سرو و … استفاده می شود.

این نوع چوب اغلب برای استفاده در فضای باز نامناسب است. زیرا در فعالیت های خارج از منزل مقاومت کافی در برابر آب و هوا وجود ندارد.

۳. سنباده زدن تخته سه لا

این تخته سه لا برای قسمت های قابل رویت مانند قفسه ها، بشقاب ها، قفسه های کتاب و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود. بنابراین لایه های رویی و زیرین این نوع تخته به خوبی پوشش داده شده و در طول فرآیند تولید سطح صاف می شود. آنها معمولاً از تخته های هفت لایه با جداکننده های چوبی ساخته می شوند.

۴. دفتر ساختاری

ساختار این نوع تخته بسیار مستحکم است اما به دلیل ناهموار بودن سطح بهتر است از مکان هایی مانند قاب، تیرها، کف و پانل هایی که کاملا نامرئی هستند استفاده شود.

۵. هواپیماهای تخته سه لا

از آنجایی که در ساخت این محصول از چوب سخت استفاده شده است، مقاومت آن در برابر حرارت و رطوبت بسیار بالاست. تخته سه لا در هواپیما از روکش های بسیار نازکی ساخته شده است که با وجود استحکام زیاد، آن را سبک و نرم نگه می دارد. بنابراین، آنها برای ساخت هواپیما، کشتی و مبلمان طراحی شده برای تحمل وزن های سنگین مناسب هستند.

۶. تخته سه لا خارجی

تخته چندلای بیرونی برای مقاومت در برابر باد، باران و سایر شرایط آب و هوایی برای چندین سال طراحی شده است. در برخی مناطق این محصول از چوب های سخت مانند بلوط ساخته می شود تا در برابر تمامی تغییرات منطقه مقاومت کند.

۷. تخته چندلای دریایی

تخته چندلای دریایی در مناطق مرطوب به خوبی کار می کند و در برابر کپک و کپک بسیار مقاوم است. با این حال، تخته چندلای دریایی کاملا ضد آب نیست و می تواند رطوبت متوسط ​​را تحمل کند. این محصول از کاج یا صنوبر ساخته شده و یکی از بهترین انواع تخته سه لا موجود در بازار است. تخته چندلای دریایی برای مبلمان و تزئینات فضای باز مانند گلدان یا نیمکت ایده آل است.

۸. روکش تخته سه لا

اگر به دنبال تخته سه لا دکوری هستید، تخته های روکش شده مدحت وود را به شما معرفی می کنیم. این نوع چوب مانند سایر تخته های تخته سه لا است اما با چوب نازک تزئینی پوشیده شده است. این نوع چوب علاوه بر زیبایی، شکلی بادوام دارد که در برابر آب، خط و خش و سایر آسیب ها مقاوم است.

تخته سه لا بخرید

همانطور که گفتیم، هنگام انتخاب مصالح ساختمانی برای بازسازی یا پروژه های ساختمانی خانه و ادارات جدید، تخته سه لا رایج ترین انتخاب برای همه است. قبل از خرید تخته سه لا، بهتر است مقالات راهنمای خرید تخته سه لا و چرایی تاثیر آن بر قیمت را از وبسایت های خبری مطالعه کنید.