آسیب مغزی تروماتیک ممکن است خطر سکته مغزی طولانی مدت جانبازان را افزایش دهد


تصویر خبر: اخبار AHA: آسیب مغزی ممکن است خطر سکته مغزی طولانی مدت جانبازان را افزایش دهد

پنجشنبه، ۳ مارس ۲۰۲۲ (اخبار انجمن قلب آمریکا)

تحقیقات جدید نشان می دهد که جانبازان نظامی که آسیب مغزی ضربه ای داشته اند ممکن است در درازمدت خطر سکته مغزی را افزایش دهند.

این مطالعه که از داده‌های بیش از ۶۱۰۰۰۰ جانباز استفاده کرد، نشان داد افرادی که آسیب به سر داشتند، ۶۹ درصد بیشتر در معرض سکته مغزی بودند. این خطر در سال اول پس از آسیب بیشتر بود، اما برای یک دهه یا بیشتر بالا باقی ماند. و خطر در افرادی که صدمات شدیدتری داشتند بیشتر بود.

دکتر گفت: مطالعات قبلی ارتباط کوتاه مدت بین آسیب مغزی و سکته مغزی را نشان داده است. آندریا اشنایدر، محقق اصلی این مطالعه جدید، روز پنجشنبه در کنفرانس اپیدمیولوژی و پیشگیری، سبک زندگی و سلامت قلبی متابولیک انجمن قلب آمریکا ارائه شد.

اشنایدر، استادیار عصب شناسی و اپیدمیولوژی در دانشکده پزشکی پرلمن دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا، گفت: آنچه مطالعه جدید روشن می کند این است که “این خطر تا سال ها پس از آسیب باقی می ماند.”

آسیب تروماتیک مغزی آسیبی است که منجر به بیهوشی، گیجی، فراموشی یا سایر علائم عصبی می شود. به گفته وزارت دفاع، حدود ۴۵۰۰۰۰ نفر از نیروهای نظامی بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۱ دچار آسیب مغزی شده‌اند. اشنایدر گفت که پرسنل نظامی در معرض خطرات خاصی مانند انفجار هستند که می تواند منجر به چنین صدماتی شود. در جمعیت عمومی، مردم ممکن است آنها را در ورزش یا تصادفات وسایل نقلیه موتوری تجربه کنند. در میان افراد مسن، زمین خوردن شایع ترین علت است.

اشنایدر و همکارانش برای اینکه بفهمند چگونه آسیب های مغزی تروماتیک ممکن است با سکته مغزی مرتبط باشد، داده های ۳۰۶۷۹۶ نفر را در پایگاه داده اداره بهداشت کهنه سربازان که بین اکتبر ۲۰۰۲ تا سپتامبر ۲۰۱۹ آسیب مغزی ضربه ای داشته اند، بررسی کردند. آنها خطر سکته مغزی را در این افراد با یک مورد مقایسه کردند. تعداد مساوی از افرادی که آسیب مغزی تروماتیک نداشته اند.

محققان ۱۰.۳ سکته مغزی را در هر ۱۰۰۰ نفر در سال در میان افرادی که آسیب های مغزی تروماتیک داشتند محاسبه کردند. این در مقایسه با ۵.۷ سکته مغزی در هر ۱۰۰۰ نفر در سال در افراد بدون آسیب مغزی است.

پس از تعدیل عواملی مانند درآمد، تحصیلات، وضعیت سیگار کشیدن و شرایط پزشکی و روانپزشکی، محققان دریافتند آسیب مغزی آسیب‌دیده خطر سکته مغزی را تا ۶۹ درصد افزایش می‌دهد.

افزایش خطر بسته به نوع سکته مغزی متفاوت بود.

برای سکته مغزی ایسکمیک – شایع ترین نوع، که در آن جریان خون به مغز مسدود می شود – خطر در جانبازان با آسیب های مغزی تروماتیک در مقایسه با جانبازان بدون آسیب ۵۶ درصد بیشتر بود. برای سکته مغزی هموراژیک که باعث خونریزی در مغز می شود، این خطر در افرادی که آسیب مغزی داشتند، تقریباً چهار برابر بیشتر بود.

این یافته ها مقدماتی در نظر گرفته می شوند تا زمانی که تحقیق کامل در یک مجله با داوری همتا منتشر شود.

دکتر. میچ الکیند، متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان نیویورک-پرسبیتریان/مرکز پزشکی ایروینگ دانشگاه کلمبیا در شهر نیویورک، گفت که افزایش فوری خطر سکته مغزی پس از ضربه مغزی ممکن است با آسیب هایی مانند پارگی عروق مرتبط باشد.

الکیند، رئیس سابق AHA، گفت: «اما این مطالعه شواهدی را ارائه می‌کند که آسیب ضربه‌ای به سر ممکن است منجر به افزایش طولانی‌مدت خطر سکته مغزی ایسکمیک و به‌ویژه هموراژیک شود». او در مطالعه شرکت نداشت.

او گفت که این یافته ها باید مطالعات بیشتری را برای شناسایی دلایل این ارتباط ایجاد کند. “ممکن است که آسیب سر یک توهین دیگر باشد، مانند التهاب گذرا مرتبط با عفونت، که خطر سکته مغزی طولانی مدت را افزایش می دهد.”

او گفت که ممکن است عوامل اندازه گیری نشده مانند استفاده از دارو – یا عدم وجود آن – بتواند این نتایج را توجیه کند. به عنوان مثال، بازماندگان آسیب های مغزی تروماتیک ممکن است “اگر مشکلات شناختی مرتبطی داشته باشند، کمتر به داروهای فشار خون بالا پایبند باشند.”
پرسش


اصطلاح اختصاری ADHD به وضعیتی اشاره دارد که معمولاً به عنوان زیر شناخته می شود:
پاسخ را ببینید

اشنایدر موافقت کرد که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است و نتایج باید در بین جمعیت عمومی تکرار شود تا تأیید شود که آنها به طور گسترده کاربرد دارند.

اما، او گفت، یافته‌ها نشان می‌دهد که افراد مبتلا به آسیب‌های مغزی باید از احتمال آسیب دائمی که ممکن است بر رگ‌های خونی آنها تأثیر بگذارد، آگاه باشند. آنها باید از عوامل خطری که می توانند کنترل کنند، مانند فشار خون بالا، دیابت و کلسترول بالا، آگاهی بیشتری داشته باشند.

او گفت: “ما می خواهیم دیابت و فشار خون همه کنترل شود.” اما آنچه که این تحقیق ممکن است نشان دهد این است که شاید در افرادی که آسیب مغزی ضربه‌ای داشته‌اند، مهم‌تر باشد.

اخبار انجمن قلب آمریکا سلامت قلب و مغز را پوشش می دهد. همه نظرات بیان شده در این داستان منعکس کننده موضع رسمی انجمن قلب آمریکا نیست. حق نسخه برداری متعلق به انجمن قلب آمریکا، شرکت یا متعلق به آن است و کلیه حقوق محفوظ است. اگر سوال یا نظری در مورد این داستان دارید، لطفا ایمیل کنید [email protected].

نوشته مایکل مرشل

اخبار پزشکی
حق چاپ © ۲۰۲۱ HealthDay. تمامی حقوق محفوظ است.


از جانب لوگوی WebMD

منابع مغز و سیستم عصبی
راه حل های سلامت از طرف حامیان ما


رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/