آخرین اخبار تشییع جنازه و ختم درخت ارغوان و موزه ابتهاج – سایت خبر خوب


«سایه» از بین رفت و بنفش حالا سایه هوادارانی را گرفته است که پس از سال ها درب خانه هوشنگ ابتهاج را بازتر از روزهای دیگر دیدند و حاضر شدند. اگر گذشته گفته شود، آینده این خانه نیز شنیده می شود.

موهای بنفش من وجود دارد

موهام تنهاست

موهای بنفش من گریه می کند…”

به گزارش پایگاه خبری اخبار خوب به نقل از ایسنا، همه رفتند; محمدرضا شجریان، محمدرضا لطفی و حالا «شید». از مردمی که در این خانه جمع شده اند چیزی باقی نمانده است.

اما درهای خانه هوشنگ ابتهاج در تهران که به گفته برخی از بازدیدکنندگان سال هاست بسته شده است، از روز چهارشنبه (۲۸ مرداد ۱۴۰۱) پس از فوت وی به روی علاقه مندان گشوده شد. شرکت سیمان تهران در روزهای گذشته شرایط بازدید و پذیرایی از علاقه مندان به «شید» و خانه اش را فراهم کرده و البته تا چند روز دیگر جسد به این خانه بازمی گردد.این شاعر با بیان اینکه خداحافظ. منزل و سپس راهی رشت می شوند. .

البته مدیرعامل شرکتی که هم اکنون صاحب خانه قبلی ابتهاج است گفته است که درهای این خانه بسته نشده است و علاقه مندان می توانند به ارغوان مراجعه کنند.

هوادارانی که برای بازدید از خانه «سایه» می آیند در گوشه این مکان به یکدیگر «سایه» می گویند. اگرچه عموماً هیچ نگهبانی برای محافظت از خانه و ارغوان وجود ندارد، اما برخی از افراد محدودیت های اطراف بنفش را نادیده می گیرند و با آن عکس می گیرند و عده ای نیز نظم محل عزاداری هوشنگ ابتهاج را به هم می ریزند، مثلا در عملیات بنفش. تصویر تصویر او

اگرچه صدای شعرخوانی «سایه» هر از گاهی به گوش می رسد، اما ساخت بنا که به شکل اولیه خود حفظ شده است، توجه بیشتر بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند. البته فقط از عوام نیست مثلا احمد محیط طباطبایی یکی از کسانی که روز شنبه ۳۱ مرداد به خانه سر زد.

در حوزه بازدیدکنندگان، کسی به عنوان راهنما برای پاسخگویی به سوالات علاقه مندان وجود ندارد، اما بر اساس گفته های علی اصغر گرشاسبی، مدیر کل و نایب رئیس هیئت مدیره شرکت سیمان هگمتان به خبرنگار ایسنا ، احمد. علی ابتهاج، عموی «سایه» مدیرعامل شرکت سیمان تهران است که این مجموعه را ساخته است، سمت خانه سابق هوشنگ ابتهاج نیز محل کار و سکونت اوست.

به گفته وی، هوشنگ ابتهاج زاد علاوه بر فعالیت در صنعت سیمان، در زیرزمین این ساختمان نشست های ادبی و هنری برگزار می کرد و افرادی که به نظر می رسید در آن حضور داشتند محمدرضا شجریان بود. پس از آن بنا به میل خود در سال ۶۳ یا ۶۴ ساختمان را به شرکت بپک فروخت و این شرکت نیز در اواخر دهه ۷۰ ساختمان را به شرکت سیمان تهران فروخت.

گرشاسبی افزود: شرکت سیمان تهران در ۲۰ سال گذشته هزینه های زیادی را برای حفظ این بنا به شکل اولیه خود خرج کرده است و برای بازدیدکنندگانی که در چند روز گذشته آمده اند جالب بوده است. برنامه آینده ما حفظ این بنا به عنوان یک اثر فرهنگی به همان شیوه سنتی است.

آخرین اخبار تشییع جنازه و تدفین، سرنوشت درخت ارغوان و موزه ابتهاج

در حالی که در زمان حضور خبرنگاران ایسنا در منزل ابتهاج، برخی از هواداران به محدودیت های ایجاد شده برای نزدیک شدن به ارغوان احترام نمی گذاشتند، مدیرعامل شرکت سیمان از نگرانی خود در سال های اخیر برای حفاظت از این درخت خبر می دهد و می گوید ارغوان تحت پوشش قرار گرفته است. کنترل کارشناسان برای چندین سال، یعنی کشت.

به گفته وی با وجود این شرایط پس از چند روز هیچ مانعی برای ورود علاقمندان به خانه و بازدید از ارغوان وجود نخواهد داشت.

علی اصغر گرشاسبی از برنامه ختم امیرهوشنگ ابتهاج در این خانه یاد می کند و می گوید: در پایان هفته جاری پیکر وی به تهران منتقل می شود و پس از مراسم وداع در این خانه به رشت منتقل می شود و بخشی به عنوان شاهکاری برای شاعران معاصر در این شهر آماده می شود. ، و دفن می شود (مانند چهارشنبه، پنجشنبه). ). البته اینجا فضا کم است و مراسمی در اینجا نیست و وزارت فرهنگ برنامه اصلی است.

آخرین اخبار تشییع جنازه و تدفین، سرنوشت درخت ارغوان و موزه ابتهاج

روبروی خانه، جایی که گفته می شود عموی هوشنگ ابتهاج است، موزه شرکت سیمان تهران نیز وجود دارد. ساختمان اصلی متعلق به سیروس فرمانفرمائیان بود که پس از چند سال توسط شخصی به نام منوچهر کاراگوزلو تملک شد و در سال های ۱۳۳۸ تا ۱۳۴۳ آن را در رهن بانک پارس گذاشت تا اینکه سیمان تهران در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۴۳ آن را خریداری کرد.

به نظر می رسد برنامه شرکت سیمان این است که تمامی آثار و مطالب مربوط به احمدعلی ابطحاج در این موزه نگهداری و آثار هوشنگ ابطحاج به آن اضافه شود.

مدیر عامل شرکت ملک خانه درباره امکان انتقال موزه هوشنگ ابتهاج به مکانی نزدیک درخت ارغوان؟ او توضیح می‌دهد: در حال آماده‌سازی هستیم تا برخی از آثار هوشنگ ابتهاج را در اینجا بگذاریم، اما این کار باید در کنار موزه شرکت سیمان تهران انجام شود. درست است که بنای این خانه “سایه” نام دارد، اما کل مجموعه از قدیم الایام یکپارچه بوده است و این یکپارچگی مجموعه برای ما ارزشمند است.

به نظر می رسد به زودی نوشته های سایه در این خانه یا موزه کارخانه سیمان قرار گیرد.

آخرین اخبار تشییع جنازه و تدفین، سرنوشت درخت ارغوان و موزه ابتهاج

آخرین اخبار تشییع جنازه و تدفین، سرنوشت درخت ارغوان و موزه ابتهاج

انتهای پیام