آخرین آمار کاربران ایرانی اینستاگرام / بیش از ۷۰۰۰ صفحه با نیم میلیون فالوور – وبسایت خبر خوب


گروه علم و توسعه خبرگزاری فارس; اینستاگرام یکی از گسترده ترین شبکه های اجتماعی در ایران است و به همین دلیل لازم است فضای حاکم بر آن را به خوبی بشناسیم و سیاستمداران فرهنگی باید شناخت کاملی از انواع محتوا و اینفلوئنسرها در اینستاگرام داشته باشند.

دنیای اینستاگرام با دنیای تلگرام و توییتر متفاوت است و به طور کلی سازماندهی هر شبکه اجتماعی منحصر به فرد است. به عبارت دیگر، علیرغم اشتراک شبکه های اجتماعی، هر مفهوم یا ژانر اصلی متفاوت است. صفحات اینستاگرام با افکار عمومی و زندگی روزمره مرتبط هستند. با ارزیابی این فضا می توان به شناخت دیدگاه های کلی افراد جامعه دست یافت. انواع اینستاگرام عبارتند از: عکس، دستور غذا، طرفداران مشهور، اینفلوئنسرها، انگیزه ها و بسیاری موارد دیگر. اینستاگرام همچنین دارای تعدادی ویژگی است که در دسترس است: هشتگ (برندینگ)، جستجو و یافتن محتوا و عکس ها، نقل قول ها (ارجاعات)، مجموعه ها، نظرات، عنوان ها، زنده، داستان ها و …

رشد کاربر جهانی از یک میلیون به یک میلیارد و چهارصد میلیون

به عنوان یک رسانه اجتماعی، اینستاگرام تا دسامبر ۲۰۱۰ حدود یک میلیون کاربر داشت. در آوریل ۲۰۱۲ به بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر و در دسامبر ۲۰۱۴ به بیش از ۳۰۰ میلیون کاربر رسید. به روند رشدی ادامه داد که تنها در دو سال گذشته توانسته تعداد کاربران خود را از ۳۰۰ میلیون به ۶۰۰ میلیون برساند.

طبق آمار، تعداد کاربران اینستاگرام از ۴۰۰ به ۵۰۰ میلیون نفر حدود ۹ ماه طول کشید و در مدت شش ماه از ۵۰۰ میلیون نفر به ۶۰۰ میلیون نفر افزایش یافت. در ژوئن ۲۰۱۸ تعداد کاربران این شبکه مجازی به بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان رسید. این روند تا سال ۲۰۲۱ به حدود یک و دویست میلیون کاربر خواهد رسید و اکنون یک و چهارصد میلیون کاربر در سراسر جهان است.

اکثر سلبریتی ها با عنوان سلبریتی ها (هنرمندان، مدل ها و …) صفحه پرطرفداری در اینستاگرام دارند و بیشترین فضا در اینستاگرام در دست این افراد است. به عبارت دیگر این افراد مهم ترین افراد در این شبکه اجتماعی هستند. موضوع اصلی این شبکه اجتماعی مسائل فرهنگی و اجتماعی است. درآمد صاحب پیج در اینستاگرام در رتبه اول تبلیغات و در وهله دوم خرید و فروش صفحات با فالوور زیاد (با فالوور بالا) است.

تعداد کاربران ایرانی در چهار سال گذشته دو برابر شده است

محبوبیت این برنامه در ایران باعث شده تا رشد آن ادامه یابد. بر اساس گزارش مرکز تحقیقات بتا، تعداد کاربران اینستاگرام از ۲۴ میلیون کاربر در سال ۹۶ به ۴۸ میلیون کاربر در سال ۱۴۰۰ رسیده است، یعنی در عرض ۴ سال دو برابر شده است. نگاهی دقیق تر نشان می دهد که رشد فالوورهای کاربران برتر از جمله افراد مشهور و اینفلوئنسرهای اینستاگرام در مقایسه با میانگین کاربران این اپلیکیشن به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. بر اساس گزارش مرکز تحقیقات بتا، تعداد افراد مشهور در دو تا سه سال گذشته ۵ تا ۱۰ برابر شده است.

آمارها نشان می دهد که در سال ۱۴۰۰، چهل و هشت میلیون کاربر ایرانی در این شبکه فعال شده اند و این تعداد اکنون در حال افزایش است. در واقع بیش از نیمی از جمعیت ایران عضو اینستاگرام هستند. این در حالی است که شبکه اجتماعی اینستاگرام برای تحلیل افکار عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

۷۰۰۰ اکانت با بیش از نیم میلیون دنبال کننده

همچنین در اینستاگرام، کاربران بیش از پنجاه صفحه با بیش از ۳ میلیون فالوور و بیش از هزار صفحه با بیش از یک میلیون فالوور دارند. به عبارت دیگر برخی از صفحات اینستاگرام (با وجود نوع صفحه در اینستاگرام) با ۴۸ میلیون کاربر، بیش از ۳ میلیون فالوور دارند. علاوه بر این، لازم به ذکر است که کاربران این شبکه اجتماعی بیش از یک میلیارد قطعه محتوا در سال تولید می کنند که در مقایسه با تلگرام و توییتر رقم زیادی است.

آنچه در اینستاگرام باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد سطح کاربران تاثیرگذار است. در حال حاضر، بررسی مرکز تحقیقات بتا نشان می دهد که بیش از ۷۰۰۰ اکانت ایرانی با بیش از ۵۰۰۰۰۰ فالوور وجود دارد که مابقی جزو اینفلوئنسرها هستند. توییتر یا تلگرام منحصر به فرد هستند.

پرطرفدارترین موضوعات در اینستاگرام ایرانی چیست؟

در ادامه به تحلیل صفحات و صفحات ایرانی اینستاگرامی که بیش از پانصد فالوور دارند می پردازیم.

در یک نظرسنجی از بیش از ۵۰۰۰۰۰ پیج فالو که در واقع برترین و تاثیرگذارترین کاربران اینستاگرام هستند، حدود یک سوم یعنی سی و یک درصد، افراد مشهور از جمله بازیگران، خواننده ها، کمدین ها، هنرمندان و … هستند. . شکل گرفت. پس از افراد مشهور، صفحات کمدی و سرگرمی با ۲۰ درصد از کل صفحات با بیش از ۵۰۰۰۰۰ فالوور، یک پنجم از تأثیرگذارترین صفحات را دارند.

در رتبه سوم صفحه دانش و آموزش است که یازده درصد از این صفحات را به خود اختصاص داده است، صفحاتی که به موضوعات علمی و دانش و همچنین آموزش در موضوعات مختلف می پردازند و شاید سومین موضوع با مهمترین صفحات باشد.

در جایگاه بعدی با هشت درصد صفحاتی که به عنوان فروش و یا تمرکز بر تبلیغات شخصی و معرفی محصول فعالیت می کنند، در واقع بسیاری از صفحات مهم به تبلیغات مشغول هستند. زیرا برندهای معروفی مانند اسنپ، میهن و قرار در این گروه هستند.

صفحات مربوط به ورزشکاران برتر و همچنین صفحات رویدادهای ورزشی در کنار صفحات رسمی تیم های ورزشی که سهم هفت درصدی در این گروه دارند قرار می گیرد. وبلاگ نویسانی که اینستاگرام عمده آنها تولید و رشد هویت مجازی است، شش درصد سهم را دنبال می کنند.

همچنین رسانه ها شامل رسانه های فارسی و خارجی با ۳ درصد و صفحات با موضوعات فرهنگ، هنر و ادبیات، با صفحات موسیقی و صفحات متمرکز روانشناسی و رشد فردی و صفحه آشپزی که هر کدام ۲ درصد سهم دارند. در نیمه پایین موضوعات اصلی آنها در اینستاگرام تأثیرگذار هستند.

صفحات سیاسی و مشاهیر سیاسی و همچنین صفحات مذهبی و مشاهیر مذهبی با صفحات پزشکی و سلامت و صفحاتی با تمرکز بر طراحی داخلی و دکوراسیون – خانه ها و صفحات ویژه سفر و گردشگری. یک درصد در انتهای نمودار قرار دارد.

انتهای پیام/